Reklama

Donosiciel István Szabó

Donosiciel István Szabó

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Dotąd uznawany był na Węgrzech i za granicą za niepodważalny autorytet moralny, proponowano go nawet na prezydenta kraju. Teraz okazało się, że jako student donosił na kolegów. W historii wielkiego reżysera jak w lustrze odbijają się węgierskie kłopoty z mało chwalebnymi kartami z lat 1956-1989.
Powstanie w Budapeszcie, październik 1956 r.
"

"Istnieje wokół niego jakaś nieprzychylna atmosfera. Naturalne jest, że nic mu nie wychodzi, że »nie dorósł«, nie potrafi »się zebrać«, nie wie, czego chce. Nikt go nie traktuje poważnie. (...) On jest jakby nieistniejącym reżyserem. Kiedy pada jego nazwisko, najczęściej pojawiają się zdawkowe machnięcia ręką, drwiące uśmieszki. Już sam jego wygląd jest komiczny. Czterdziestoletni, dorosły mężczyzna ubiera się tak i nosi taką fryzurę, jakby był anarchistycznym wyrostkiem. Jego osobiste kontakty też nie są jasne. Żyje z reżyserką Mártą Mészáros, o której ma się taką samą opinię jak o nim. »To wariat« - taka jest powszechna opinia o nim. Niczego się od niego nie oczekuje, nikt na niego nie liczy. Może właśnie dlatego nie są szkodliwe jego różne butne filozofie, które w nim drzemią".

Tak o węgierskim reżyserze filmowym Miklósu Jancsó (znanym także w Polsce), a...

17264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]