Reklama

Pamięć i odpowiedzialność

Pamięć i odpowiedzialność

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaapelował o ujawnienie się krakowskich księży-tajnych współpracowników SB. Chodzi m.in. o ludzi, którzy donosili na metropolitów: Karola Wojtyłę i Franciszka Macharskiego. W sobotę kuria poinformowała, że powstanie komisja "Pamięć i troska, która zbada archiwa IPN.
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
P

Podczas konferencji prasowej (7 lutego) dawny kapelan hutniczej "Solidarności" stwierdził, że oczyszczenie środowiska duchownych jest "potrzebne i konieczne" w obliczu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II: "Powiedzcie prawdę o czasach Karola Wojtyły i Franciszka Macharskiego! Nie może być tak, że prawie wszyscy już wiedzą, kto donosił, ale mówi się o tym tylko po kątach" - wzywał ks. Isakowicz-Zaleski. Dodał, że sam nie chce być "lustratorem archidiecezji". Podkreślił, że w aktach IPN znajdują się nazwiska nie tylko donosicieli, ale również wielu bohaterskich duchownych, którzy nie dali się złamać bezpiece.

Ks. Isakowicz-Zaleski ujawnił m.in., że w otoczeniu Karola Wojtyły działał agent o pseudonimie "Dyrektor" ("Jako dyrektor jednego z wydziałów kurii metropolitalnej składał bardzo dokładne raporty dotyczące Wojtyły. Wyrządził wiele zła naszej...

3191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]