Reklama

Nad Utratą

Nad Utratą

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Michał Głowiński: KŁADKA NAD CZASEM. OBRAZKI Z MIASTECZKA.
W

W wydanej niemal trzysta lat temu powieści Lesage'a kulawy diabeł imieniem Asmodeusz zdejmował dachy madryckich domów, by odsłonić przed szkolarzem Kleofasem tajemnice ich mieszkańców. Francuski pisarz zaczerpnął pomysł od hiszpańskiego kolegi z czasów Złotego Wieku, Guevary. Dziś ów wędrowny motyw przywołany został przez Michała Głowińskiego. I podobnie jak przypomniane już na pierwszej stronie stendhalowskie określenie powieści jako zwierciadła przechadzającego się po gościńcu, stanowi sygnał, że ta autobiograficzna proza - kontynuacja cyklu rozpoczętego "Czarnymi sezonami" - nie jest tylko nostalgicznym powrotem w czas miniony.

Portret Miasteczka - z wielkiej litery pisanego i nie nazwanego z imienia, choć wiadomo, że chodzi o Pruszków, rodzinne miasto autora - zbudowany został ze wspomnień i "opowieści zasłyszanych", faktów niepodważalnych i miejscowych...

4596

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]