Reklama

Kim jest autor „Mefista"?

Kim jest autor „Mefista"?

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Nie bez przyczyny István Szabó wygląda raczej na lekarza niż na filmowca i łatwiej go sobie wyobrazić w białym kitlu niż w czapeczce reżyserskiej na planie: pochodzi z budapeszteńskiej rodziny, która od wielu pokoleń zajmowała się medycyną.
István Szabó
P

Przed kilku laty tak określał swoją receptę na film (w rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim, "Gazeta Wyborcza"

17-18.11.2001): "Nie wypuścić pacjenta z gabinetu bez nadziei. Bo to nie fair. Taka była filozofia mojego dziadka. Sprawić, by pacjent poczuł, że nie jest sam. Dziadek zwracał się do pacjenta: tutaj pana boli? Ja mam dokładnie ten sam problem... Jest coś, co nie pozwala mi zakończyć filmu jednoznacznie negatywnym opisem, diagnozą śmiertelnej choroby".

To bardzo trafna autocharakterystyka. Jego filmy zawsze proponowały odbiorcy porozumienie poprzez zachętę do współodczuwania z bohaterem. Szabó nie miał właściwie odpowiednika w polskim kinie. Rówieśnik Skolimowskiego (rocznik 1938), także wprowadził do swojej kinematografii nowofalową dążność do eseistycznej, paraautobiograficznej wypowiedzi odautorskiej, nie miał jednak w sobie nic z...

5230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]