Reklama

Zrozumieć Żyda

Zrozumieć Żyda

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Dyskusja, która rozgorzała wokół książki wydanej przez Fundację Shalom i rozpowszechnianej bezpłatnie w polskich szkołach, skupiła się wokół jednego - fundamentalnego - braku. Warto jednak przyjrzeć się jej dokładniej.
W

Wydaje się, że wiąże się z nią przynajmniej podwójne nieporozumienie. Po pierwsze, uchodzi ona za podręcznik wiedzy o Holokauście. Tymczasem praca obejmuje "Historię Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie". To różni ją od nieporównanie bardziej udanego podręcznika "Holokaust. Zrozumieć dlaczego" autorstwa nauczycieli Roberta Szuchty i Piotra Trojańskiego (2003). Jednocześnie taka właśnie struktura służyć ma zrozumieniu, co tak naprawdę zginęło w Zagładzie.

Na okładce widzimy trzy fotografie: oto starannie ubrany uczeń w drodze do chederu, dalej chłopiec (może ten sam?) żebrzący na ulicy getta, wreszcie - współczesna bar micwa. Wewnątrz dwie kolejne fotografie: książkę otwiera obraz ruchliwej, przedwojennej ulicy; zamyka ją las ruin i chmurne niebo. Choć trudno znaleźć opis użytych zdjęć, trzeba docenić wrażliwe i mądre opracowanie graficzne Tomasza...

6983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]