Reklama

Parafowanie Niderlandów

Parafowanie Niderlandów

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Gdzie leży granica między zaangażowaniem biskupa w budowanie korzystnego dla ogółu porozumienia a ingerencją w partyjne gry interesów? Gdzie kończy się odważne chrześcijańskie świadectwo składane w życiu publicznym, a zaczyna nadużywanie religii dla celów politycznych? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jednak intuicyjnie wyczuwamy, że dzieje się w Polsce coś niedobrego.
P

Prawda, że po przełomie 1989 r. dostrzegalne stały się w Kościele pęknięcia polityczne czy światopoglądowe. Gdy jednak gęstniała atmosfera konfrontacji, można było liczyć na interwencję Jana Pawła II. Gdy tuż przed referendum Episkopat spierał się o wejście do Unii, Papież przekonywał Narodową Pielgrzymkę do Rzymu: "Wiem, że wielu jest przeciwników integracji. Doceniam ich troskę o zachowanie kulturalnej i religijnej tożsamości naszego Narodu. Podzielam ich niepokoje związane z gospodarczym układem sił" (19 maja 2003). Ale zaraz zastrzegł: "Muszę jednak podkreślić raz jeszcze, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy

i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty". Spontanicznie, poza przygotowanym tekstem, dodał: "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

Nikt poza nim nie dysponował tak wielkim autorytetem i kunsztem łagodzenia sporów, a...

11580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]