Reklama

Kobieta zapomniana

Kobieta zapomniana

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Poszukiwaniu kobiet w Ewangelii według św. Łukasza towarzyszą sprzeczne wrażenia, wzmagane przez spory biblistów. Z jednej strony Łukasz korzysta ze źródeł nieznanych Markowi i Mateuszowi, w których pojawia się sporo kobiet, także znanych z imienia. Z tego względu Łukasz uchodzi za "Ewangelistę kobiet; niekiedy nawet stawia się hipotezę kobiecego autorstwa źródeł tej Ewangelii.
Z

Z drugiej strony, ze względu na sposób, w jaki przedstawia się kobiety, zwłaszcza w relacji do uczniów-mężczyzn, Ewangelię Łukaszową ocenia się jako androcentryczną, podporządkowującą kobiety mężczyznom czy nawet wykluczającą kobiety z grona uczniów. Rozpiętość ocen zachęca do poświęcenia tym większej uwagi każdej pojawiającej się w dziele Łukasza kobiety.

Pierwszą spotkaną, i wymienioną tylko w tej księdze Nowego Testamentu, jest Elżbieta. Razem z innymi bohaterkami i bohaterami pierwszych dwóch rozdziałów - Zachariaszem, Maryją, Józefem, Symeonem i Anną - ukazana zostaje jako wierna Żydówka, w narodzinach Jezusa dostrzegająca znak nadejścia mesjańskiego czasu zbawienia. "Za czasów Heroda, króla Judei, żył pewien kapłan, imieniem Zachariasz (...), a jego żona z rodu Aarona miała na imię Elżbieta. Oboje byli sprawiedliwi przed Bogiem, zachowując wiernie...

5794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]