Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 07/2012
Data wydania:
Numer wydania:
07
Rok wydania:
2012
Komentarze
Wichajster
Marcin Wicha „Wichajster”
Panie premierze, jak wierzyć?
Michał Kuźmiński
Jeszcze niedawno była mowa o nieuleganiu szantażowi hakerów, bo jeszcze niedawno wydawało się, że przeciw wprowadzeniu przepisów ACTA w Polsce jest jakaś…
Reality show
Przemysław Wilczyński
O sprawie półrocznej Madzi, dziewczynki z Sosnowca, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trudno pisać i mówić. Jeszcze trudniej – o czym często przekonujemy się…
Czytania
Sentencje Ojców
Paweł Śpiewak
Rabi Dostaj bar Janaj w imieniu rabbiego Meira uczył: Każdemu kto zapomina jedną rzecz ze swojej nauki, Tora policzy to za winę wobec jego duszy… (3:10)
Dzień Islamu
Kard. Grzegorz Ryś
W krakowskich obchodach XII Dnia Islamu w Kościele katolickim na nabożeństwie u Franciszkanów nie było więcej niż sto ludzi.
Ad maiorem Dei gloriam
O. Wacław Oszajca SJ
Wszystko na większą chwałę Bożą, znamy to zawołanie, zwłaszcza ci, którzy w jakiś sposób są związani z religijnością Ignacego z Loyoli czy z jezuickim stylem…
CZYTANIA LITURGICZNE
TP
12 – 19 II
Kraj
Epidemia przesady
Marek Zając
My, targowiczanie, kolaboranci, pożyteczni idioci i lemingi chcemy z Wami – Wolni Polacy i Panowie Bracia – porozmawiać o historii.
Zrozumcie, dlaczego mnie boli
Michał Olszewski
,
Michał Karnowski
Michał Karnowski: Jeśli ktoś nie jest wykluczony, nie wie, jak się czuje człowiek bez przerwy poniżany. Ludzie mają poczucie obrażania ich wartości, szargania…
Wolni zniewoleni
Bartłomiej Sienkiewicz
Jedna czwarta obywateli Rzeczypospolitej uważa swój kraj za ograniczenie wolny lub wręcz niesuwerenny, a polską demokrację za fikcję. Część z nich jest gotowa…
Nasza szklanka
Marek Goliszewski
Można robić dobrą minę w dyplomatycznych uściskach. Ale dopóki nie będziemy w strefie euro, pozostaniemy krajem „drugiej” i oby nie „trzeciej” prędkości.
Przystawki biesiadują
Cezary Michalski
Skoro Platforma Obywatelska postanowiła przedstawiać własną politykę europejską w populistycznym języku, podnieśmy rękawicę. Zastanówmy się, jakie jest…
Śladami Barabasza
Michał Olszewski
Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK chcą usunąć ze swoich szeregów 91-letniego kolegę. Dlaczego? Bo na łamach „TP” oskarżył dawnego dowódcę o zbrodnie…
OBRAZ TYGODNIA
MO
31 stycznia - 3 lutego 2012
Wiara
Otwórzcie drzwi
Ks. Adam Boniecki
,
Katarzyna Kolenda-Zaleska
,
Wojciech Bonowicz
,
S. Małgorzata Chmielewska
Chrześcijaństwo nie polega na tym, by tereny swego posiadania obstawić krzyżami. Angażujemy emocje w imię religii tam, gdzie jest to zupełnie niepotrzebne –…
W obronie sumienia
Artur Sporniak
Biskupi USA protestują przeciwko decyzji prezydenta Obamy wymuszającej na pracodawcach (także katolickich) wykupywanie ubezpieczeń refundujących antykoncepcję…
KRONIKA
Maciej Müller
31 stycznia - 3 lutego 2012
Don Kichot polskiego Kościoła
Artur Sporniak
,
Elżbieta Wolicka
Prof. Elżbieta Wolicka: Arcybiskup kwestionował stereotypy i przesądy z pasją, która wywoływała kontestację. Nie był jednak rewolucjonistą, raczej rzecznikiem…
Laicka Francja otwiera się na religię
Józef Majewski
Nicolas Sarkozy znów naraził się francuskiej lewicy: wezwał ludzi religijnych do większej aktywności w życiu społecznym Francji.
Świat
Egipska wojna futbolowa
Marcin Pazurek
Tragedia w Port Saidzie – gdzie podczas starć po meczu piłki nożnej zginęły 74 osoby, a tysiąc zostało rannych – pokazuje, że armia traci zdolność do rządzenia…
Syryjczycy zostali sami
Aida Hussein
Kraje arabskie nie mogą powstrzymać prezydenta Baszara al-Assada. Sparaliżowana jest też – za sprawą rosyjsko-chińskiej blokady – Rada Bezpieczeństwa ONZ.…
Ostatnia bitwa Václava Klausa
Patrycja Bukalska
Kiedyś uważane za środkowoeuropejskiego „prymusa”, Czechy coraz częściej zaskakują: w kraju mnożą się skandale korupcyjne i polityczne. Teraz jako jedyne…
W imię matki
Tomasz Kułakowski
Zawzięta jak matka, charakterna, wykształcona w Wielkiej Brytanii: Jewhenija Tymoszenko – dla rodziny i znajomych Żenia – wkracza na polityczną arenę. Najpierw…
Nauka
Stallman: wolnościowa alternatywa
Paweł Wilk
Richard Stallman to amerykański haker i programista, który jako pierwszy poruszył problem kłopotów licencyjnych w kwestii dzielenia się wiedzą dotyczącą…
Czarnobiał
Richard Stallman
Internet potrzebuje reguł, ale kto ma je ustanawiać? Nadszedł moment, by w kształtowaniu tych reguł wziąć pod uwagę nas – użytkowników.
Kultura
ZOBACZYĆ WARTO
AP
11 - 17 lutego
W SKRÓCIE
AF
Wszeteczny urok postpolityki
Anita Piotrowska
Clooney obnaża największe złudzenie dzisiejszej demokracji. Mówi się, że to „naród wybiera”, podczas gdy tak naprawdę wygrywają ci, którzy lepiej opanowali…
Rosja Miłosza: odsłona druga
Lektor
Czesław Miłosz: ROSJA. WIDZENIA TRANSOCEANICZNE II
Podroby teatralne
Paweł Sztarbowski
Władze lubią się ogrzać w świetle celebrytów. Nic dziwnego, że wolą się wybrać do komercyjnego teatru na błahą komedyjkę, niż nawiedzić artystyczny teatr…
Felietony
Kolaż
Stanisław Mancewicz
Miała sto sześćdziesiąt szuflad. Nie była tak surowa jak Miłosz. Była surowa dla czytelników. Biwakowała. Wędkowała. Gromadziła bibeloty. Była kajakarką.…
Duże dzieci
Józefa Hennelowa
Za dużo mamy zmartwień i kłopotów, by tymi samymi wydarzeniami przejmować się dłużej niż parę dni.
Zmysły
Nie jesteśmy masochistami
Bartek Dobroch
,
Simone Moro
,
Denis Urubko
Simone Moro i Denis Urubko, najwybitniejsi żyjący himalaiści świata, opowiadają o swojej drodze na szczyty. O motywacjach, wzorach i ekstremalnych przeżyciach…
Pożegnanie
Dusza medycyny
Tadeusz Sławek
Choroba umieszcza człowieka na bezludnej wyspie, położonej z dala od ruchliwych, handlowych szlaków. Cierpi się w samotności.
Pożegnanie prof. Andrzeja Szczeklika
TP
Nagle dotarła do nas wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Szczeklika. Zgasła jeszcze jedna z gwiazd, które tworzyły krakowski firmament.
„Mapa” to ostatni wiersz, jaki napisała Szymborska
Wisława Szymborska
Pracowała nad nim jeszcze na kilka dni przed śmiercią, decydując, że ma się ukazać w „Tygodniku Powszechnym”.
Wisława Szymborska o swoim Noblu dla czytelników „Tygodnika”
Wisława Szymborska
Co ja myślę o tej nagrodzie?
Świat oswojony
Tomasz Fiałkowski
Ta fotografia zrobiła karierę, reprodukowano ją i nagradzano. Teraz została przypomniana. Któryś z portali objaśnia: „Wisława Szymborska łapie się za głowę po…
Było
Marian Stala
Najtrudniejszym z ćwiczeń językowych jest zamiana czasu teraźniejszego na czas przeszły w zdaniach o bliskich i ważnych ludziach.
Horyzont
Tomasz Różycki
Nie wiem, czy gdyby Akademia Noblowska nie wskazała Wisławy Szymborskiej, Polacy kochaliby ją w taki sam sposób, równie intensywnie.
Święto światła
Justyna Bargielska
Ktoś, kogo niezmiernie poważam, zalecił mi przyjrzeć się mediom pod kątem tego, jak kolejne osoby, które poproszono o wypowiedź po śmierci Wisławy Szymborskiej…
Buty z Chełmka
Wojciech Bonowicz
Strzelano do niej bez przerwy. Wystarczyło, że pochyliła głowę – trzask, trzask. Uśmiechnęła się, pacnęła lekko w czoło – trzask, trzask. Zamyśliła na chwilę,…
Papieros z królem
Anders Bodegård
Kiedy Wisława dowiedziała się, że zostanie laureatką Nagrody Nobla – przestraszyła się.
Uciekinierka z Utopii
Michał Paweł Markowski
Nieprzejednana jednostkowość egzystencji – główny temat poezji Szymborskiej – pozwala nam porzucić pytania o nieosiągalny sens wszystkiego, ale zarazem chroni…
Najwyższa Izba Kontroli Sensu
Adam Zagajewski
Jeśli poezję traktuje się nie jako lingwistyczną zabawę lecz jako poszukiwanie prawdy, jest jeden tylko wybór: zamilknąć albo stworzyć się od nowa. Szymborska…
Proszę o trochę spokoju
Kalina Błażejowska
Szwedzka prasa uznaje, że jej noblowska kreacja jest najlepsza, oczywiście nie licząc sukni królowej. Szymborska myli kolejność ukłonów, w końcu poprzestaje na…
Tomas Tranströmer o Wisławie Szymborskiej
Tomas Tranströmer
(do Leonarda Neugera) Drogi Leonie, Właśnie dowiedzieliśmy się o śmierci Wisławy. Jesteśmy bardzo przejęci.
Znaki odroczenia
Leonard Neuger
Po Noblu prowadziłem z nią spotkanie dla szwedzkiej Polonii. Na pewno nie mówiłem długo, ale i tak wtrąciła: „Leonie, ja nie jestem taka całkiem dramatyczna.…
Nie ma pytań pilniejszych
Ks. Adam Boniecki
Uczyła stawiać pytania, patrzeć na życie i na śmierć z pokorą, leczyła ze skłonności do hipokryzji i pychy. Będziemy więc dziękować Panu Bogu za dar, którym…
Tygodnik Czytelników
Jaki z niego endek
Anna Pawlikowska
Miłe i ciekawe opowieści Róży Thun o jej rodzinnych zwyczajach świątecznych („TP” nr 52/11) zostały zaopatrzone notką biograficzną, w której jednego z…
Współpraca z Szymborską
Stefan „Nafets” Figlarowicz
,
Aniela „Nela” Śliwka
Kiedy w latach 1996–2000 pracowaliśmy nad wystawą, a następnie albumem „KONIEC I POCZĄTEK. GDAŃSK 1945–1955”, jako motto obu wydarzeń wykorzystaliśmy…
W SIECI
TP
Polemiki, debaty i odpowiedzi - czytaj na stronie tygodnik.onet.pl