Reklama

Horyzont

Horyzont

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Nie wiem, czy gdyby Akademia Noblowska nie wskazała Wisławy Szymborskiej, Polacy kochaliby ją w taki sam sposób, równie intensywnie.
N

Nagroda Nobla nadaje specjalny blask, jest też wielkim wyzwaniem: Polacy (i świat) kochali Szymborską między innymi właśnie za to, jak ją przyjmowała i jak ją nosiła, z jaką uroczą nieporadnością, z jaką elegancką dezynwolturą, z jakim zawadiackim urokiem dawała sobie z nią radę. Nie wszyscy kochali ją za wiersze, nie wszyscy bowiem lubią poezję. W czasie jej ostatniego publicznego występu w Krakowie widziałem panie przepychające się i tratujące widzów tylko po to, by zrobić jej z bliska zdjęcie komórką, a potem, znów przepychające się, wychodzące zadowolone z kościoła w połowie najnowszego wiersza. Na tym między innymi polegała według niej „tragedia noblowska”. Ale – dodajmy – w kościele Bożego Ciała był wówczas ogromny tłum słuchających w skupieniu ludzi, chcących być jak najbliżej niej samej, zaczarowanych.

Akademia Noblowska dała nam znak: doceniając w Szymborskiej wielką...

2923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]