Reklama

Było

Było

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Najtrudniejszym z ćwiczeń językowych jest zamiana czasu teraźniejszego na czas przeszły w zdaniach o bliskich i ważnych ludziach.
W

Wiem to od dawna, ale ta wiedza kolejny raz jest bezużyteczna, a ze ściśniętego gardła nie chcą się wydostać słowa potwierdzające nieuchronne konsekwencje śmierci. Tej właśnie śmierci. Śmierci Wisławy Szymborskiej. Najdotkliwszym z doświadczeń jest przyzwyczajanie się do czyjejś nieobecności, do świata-bez-kogoś. Pamiętacie wiersz „Nazajutrz – bez nas”? I wersy: „Kolejny dzień / zapowiada się słonecznie, / choć tym, co ciągle żyją / przyda się jeszcze parasol”? Czy znałem dobrze Wisławę Szymborską? Nie ośmieliłbym się tego powiedzieć. Ale: jej poezję czytam (z różną intensywnością) od czterdziestu paru lat; ją samą poznałem w dziwnych czasach stanu wojennego; w roku 1989 zaproponowała, byśmy zwracali się do siebie po imieniu (trzymam w rękach polsko-angielskie wydanie jej poezji z krótką, rzeczową dedykacją „Marianowi na pamiątkę bruderszaftu – Wisława”)... Zatem: nie znałem jej...

3313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]