Reklama

Laicka Francja otwiera się na religię

Laicka Francja otwiera się na religię

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Nicolas Sarkozy znów naraził się francuskiej lewicy: wezwał ludzi religijnych do większej aktywności w życiu społecznym Francji.
P

Prezydent Francji odrzucił inicjatywę, by w konstytucji tego kraju umieścić wartości laickie – pomysł François’a Hollande’a, socjalistycznego kandydata do Pałacu Elizejskiego. To kolejny etap głoszenia przez Sarkozy’ego idei „laickości pozytywnej”, przyznającej religii prawo obecności nie tylko w życiu prywatnym obywateli, ale także w publicznej sferze „republiki laickiej” i demokracji.

W podobnym duchu wypowiedział się nieco wcześniej abp Jean-Louis Bruguès, francuski sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” oznajmił, że proroctwa o zaniku religii, czyli o sekularyzacji w Europie, również w jego ojczyźnie, przegrywają z faktami.

Pozytywna świeckość

Swój najnowszy „wykład” o świeckości pozytywnej Sarkozy wygłosił pod koniec stycznia, podczas dorocznego spotkania z...

10298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]