Reklama

Znaki odroczenia

Znaki odroczenia

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Po Noblu prowadziłem z nią spotkanie dla szwedzkiej Polonii. Na pewno nie mówiłem długo, ale i tak wtrąciła: „Leonie, ja nie jestem taka całkiem dramatyczna. Sam Miłosz napisał, że w moim świecie daje się żyć”.
W

Wisława Szymborska nie żyje, i muszę tu postawić kropkę. Znaki odroczenia już nie działają – przecinek czy choćby jej ulubiony dwukropek – bo znaki odroczenia działają „czarno na białym” tylko w literaturze. Tylko (aż?) literatura, czasem życie, mogą dawać poczucie chwilowego wyzwolenia od tego, co nieuchronne. Pewnie, że to naiwne i złudne poczucie, chyba że się patrzy na literaturę (na siebie) z ironią. A tak właśnie Szymborska patrzyła. Teraz dwukropek został Jej odjęty, ale my wciąż żyjąc, trzymamy go przy życiu. Ciąg dalszy nastąpi i następować będzie. To chyba najjaśniejsza z jej mądrości. Radość pisania staje się tu radością życia. Jej wiersze, jak to zauważył Adam Zagajewski, są roztańczone. Nie tylko: są dobrze wychowane, eleganckie, często pełne uśmiechu, humoru, konwersacyjne. Ale ten taniec, uśmiech, humor to także są gesty odroczenia.

Może nawet wszystko, co...

7487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]