Reklama

Uciekinierka z Utopii

Uciekinierka z Utopii

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Nieprzejednana jednostkowość egzystencji – główny temat poezji Szymborskiej – pozwala nam porzucić pytania o nieosiągalny sens wszystkiego, ale zarazem chroni nas przed nihilizmem.
1

1 Jest w pisaniu o literaturze coś, co pozwala nie pamiętać, że mówi się o zmarłych. Tą cudowną sztuczką jest gramatyczny zwyczaj, który każe nam mówić o pisarzach w czasie teraźniejszym. Pisarze bowiem nie umierają, lecz zmartwychwstają do życia pełnego nieoczekiwanych wypadków, gdy tylko zabieramy się do czytania ich dzieł. Z punktu widzenia czytelnika nadal piszą dla nas Mickiewicz, Gombrowicz, Miłosz, gdyż nadal ich czytamy, jakby dopiero co opublikowali ostatnią książkę. Sama poezja nie ocala, ale jej czytanie na pewno. 2 Szymborska jest poetką egzystencji. Powiedziałbym nawet, że w tej dziedzinie nie ma sobie równych w polskiej poezji. Tym na przykład różni się od Miłosza, który upodobał sobie kontemplację tego, co istotne, co wykracza poza nasz czas i bytuje właściwie nie wiadomo gdzie. U Szymborskiej nie ma żadnej nadrzędnej perspektywy,...

16539

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]