Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Rabi Dostaj bar Janaj w imieniu rabbiego Meira uczył: Każdemu kto zapomina jedną rzecz ze swojej nauki, Tora policzy to za winę wobec jego duszy… (3:10)
W

W Torze nakaz pamięci pojawia się sto sześćdziesiąt razy i zwykle łączy się albo z Izraelem, albo z Bogiem. Nakaz pamięci jest bezwarunkowy. Z nim związana jest jego odwrotność – zapominanie. Tak jak na lud spada obowiązek pamięci i przypominania, to w tym samym stopniu dotyczy go zakaz zapominania.

Psalmista pisał, że niebiosa głoszą chwałę Pana, ale to w historii odsłania się Jego wola i cele. Taki pogląd nie był efektem spekulacji filozoficznych, tylko wynikał ze szczególnej natury ludu wybranego i cech jego wiary. Wyrastał z intuicyjnego i rewolucyjnego pojmowania Boga. Spotkanie człowieka i Boga nie dokonywało się w i poprzez świat natury i kosmosu (jak u Greków), ale w naszej dziejowości. W niej Pan objawiał siebie. Wszechmocny i człowiek obdarzony wolną wolą toczą ze sobą zmagania w historii. Poprzez święta, które lud otrzymał i które ma święcić, nie jest przywoływany...

4463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]