Reklama

Rosja Miłosza: odsłona druga

Rosja Miłosza: odsłona druga

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz: ROSJA. WIDZENIA TRANSOCEANICZNE II
D

Druga, obszerniejsza część antologii wypowiedzi Miłosza o Rosji. Tematem przewodnim części pierwszej, wydanej w 2010 roku, była Rosja Dostojewskiego. Tom obecny, zatytułowany „Mosty napowietrzne” i gromadzący teksty powstałe na przestrzeni siedmiu dziesięcioleci, poświęcony został Rosji XX-wiecznej. A planowany jest jeszcze tom trzeci.

Pięć części: najpierw autobiograficzno--wspomnieniowe obrazy zawarte w wierszach i listach, czyli „Reminiscencje”, potem „Cienie Imperium Wschodniego” (tu m.in. interesujące zestawienie wypowiedzi Miłosza o Józefie Mackiewiczu i Ksawerym Pruszyńskim), „Umysł w niewoli Konieczności Historycznej”, „Inna Rosja”, czyli szkice o literaturze, i wreszcie „Mosty napowietrzne”, osobny rozdział poświęcony w całości Josifowi Brodskiemu. Rozmaite gatunki: wiersz, esej, zapiski dziennikowe, list, rozmowa. Zamiast zakończenia – wywiad dla „...

4266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]