Reklama

Najwyższa Izba Kontroli Sensu

Najwyższa Izba Kontroli Sensu

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli poezję traktuje się nie jako lingwistyczną zabawę lecz jako poszukiwanie prawdy, jest jeden tylko wybór: zamilknąć albo stworzyć się od nowa. Szymborska stworzyła siebie na nowo.
Ś

Śmierć wielkiego poety sprawia, że przez moment jesteśmy nieomal zagubieni – wszystko, co wiedzieliśmy o twórczości osoby, która odeszła, zostaje nagle podane w wątpliwość, chwilowo wzięte w nawias. Póki autor czy autorka żyje, czekamy zawsze na nowy wiersz, na nowe słowo. Wielka wolność żyjących, którzy dysponują niezwykłym przywilejem korygowania siebie, ba, wymyślania siebie od nowa, zostaje brutalnie odebrana temu, kto umarł. My wszyscy stracimy kiedyś tę prerogatywę. Jak mówić o Wisławie Szymborskiej, która jeszcze kilka dni temu zamieszkiwała, razem z nami, czas teraźniejszy? Jej poezja – czym jest? Czy potrafimy ją zobaczyć teraz, w tych dniach pełnych emocji, pełnych smutku? Widziana na szerszym tle europejskiego modernizmu, którego jednym z głównych źródeł była narastająca – zwłaszcza w poezji francuskiej – muzyczność wiersza, zatapiająca nieraz sens (co wcale nie...

5919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]