Reklama

Święto światła

Święto światła

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Ktoś, kogo niezmiernie poważam, zalecił mi przyjrzeć się mediom pod kątem tego, jak kolejne osoby, które poproszono o wypowiedź po śmierci Wisławy Szymborskiej, pieczołowicie wykorzystują tę okazję, by powiedzieć coś o sobie.
P

Przyjrzałam się i sprawdziłam: kto mówi o zdjęciach chmur, kto o przekroczonych o 15 lat terminach, kto o zapalniczkach, którymi miał zaszczyt służyć Wisławie Szymborskiej w Sztokholmie. Zupełnie serio się wzruszyłam. Nie takiej reakcji oczekiwał ktoś, kogo niezmiernie poważam. Prawdopodobnie nie da się inaczej mówić o czyjejkolwiek śmierci, jeśli nie opłakuje się tego, co wraz z tą osobą w nas samych umarło. Wszelkie inne mówienie o śmierci zakrawa na nieładną pozę i sprawia, że mamy ochotę zostawić mówiącego z jego żalem. Który nie może być prawdziwy ani przeznaczony dla nas do współodczuwania, skoro nie jest żalem po – w jakimś chociaż stopniu – sobie samym. Dlatego też coś o sobie powiem. Nie wiem, czy umiałam już czytać, gdy znalazłam u kogoś z rodziny „Wołanie do Yeti”. W mojej rodzinie nie czytało się poezji, w mojej rodzinie czytało się raczej Serię z Jamnikiem Czytelnika....

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]