Reklama

Nasza szklanka

Nasza szklanka

06.02.2012
Czyta się kilka minut
Można robić dobrą minę w dyplomatycznych uściskach. Ale dopóki nie będziemy w strefie euro, pozostaniemy krajem „drugiej” i oby nie „trzeciej” prędkości.
R

Rok 2012 – to rok największej od 20 lat niepewności. Co z rządowymi reformami? Co z Unią Europejską i strefą euro? Co – w rezultacie – z moją firmą, moją pensją i poziomem życia?

Są jednak jakieś pewniki. Unia się nie rozpadnie. Nie jest Unią samobójców. Rozłam oznaczałby katastrofę: 8-procentowe załamanie gospodarek unijnych państw i 15-procentowe bezrobocie (w Polsce 17-procentowe)!

Tymczasem za ścianą słychać oddech konkurencji: Chin, Indii, Brazylii, Rosji, Turcji, nierzadko z 9-procentowym wzrostem, wobec prognozowanego w Polsce 2,5 proc. wzrostu PKB (zresztą najwyższego w Unii). Przeciwstawić się tej potędze konkurencji produktów, handlu i usług może tylko zjednoczona i rozszerzająca się Unia. Wzmocniona nie tylko o Chorwację czy Ukrainę, ale też o Turcję, czemu sprzeciwia się prezydent Sarkozy, obawiający się i wyborców, i muzułmanów.

Wspólnota...

10185

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]