Reklama

Epidemia przesady

Epidemia przesady

06.02.2012
Czyta się kilka minut
My, targowiczanie, kolaboranci, pożyteczni idioci i lemingi chcemy z Wami – Wolni Polacy i Panowie Bracia – porozmawiać o historii.
Z

Zamiłowanie do historycznych porównań to część Waszego genotypu. Nic w tym dziwnego, skoro środowiska konserwatywne i narodowe żywią dla tradycji tak wielką atencję i tyle prawicowych słów wytrychów trąci historią. Salon, jako zbiorowe określenie dla ideowych przeciwników, odsyła do sportretowanego przez Adama Mickiewicza „Salonu Warszawskiego”. „Drugi obieg” odwołuje się do niezamierzchłych czasów minionego systemu. „Autorzy niepokorni” to aluzja do „Rodowodów niepokornych” Bohdana Cywińskiego, które stały się ważną inspiracją dla naszych dziejów najnowszych.

Przed niecałą dekadą podział na dwa skonfliktowane narody znad Wisły prawicowi politycy i publicyści usiłowali zdefiniować jako dwie Polski AK: głosującą na postkomunistę Aleksandra Kwaśniewskiego i nawiązującą do etosu Państwa Podziemnego. Tak było, ale minęło...

Zapusty i agonie

Na plan...

17431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]