Reklama

POLSKA SZKOŁA: UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE I LEKCJE DO ODROBIENIA

 

Polski system edukacyjny: mało co w Polsce zmienia się przez ostatnie trzy dekady równie opornie.

Nowe są tylko dekoracje – 8-klasowe podstawówki przechodzą w gimnazja, by kaprysem kolejnej władzy przejść w... 8-klasowe podstawówki – ale istota ani drgnie: „podawczy” system nauki, testomania, nuda i niezmienne od PRL-u układy sal lekcyjnych. A w dodatku, jakby mało było bezsensownych reform, plagi spadające na polską szkołę z zewnątrz, jak będące efektem frustracji nauczycieli strajki, czy pandemia z lockdownem.

Przyglądamy się polskiej edukacji nie tylko przy okazji początku i zakończenia roku szkolnego.

Opisujemy kolejne kryzysy, rozbieramy na części pierwsze reformy, portretujemy ministrów, towarzyszymy nauczycielom. Ale staramy się też odwiedzać obrzeża tego kostycznego systemu: nauczanie domowe, demokratyczne, szkolnictwo niepubliczne i tysiące – zdarzających się przecież w każdej szkole – nauczycieli z pasją.

Zapraszamy do lektury naszego serwisu specjalnego.

Wszystkie artykuły

27.06.2022
Wiceminister edukacji i nauki fantazjujący o 11-tysięcznych zarobkach nauczycieli wpisał się w polską tradycję: każdy ma tu swoją, politycznie słuszną „prawdę” do opowiedzenia.
03.06.2022
Pedagożka: Zamiast integracji mamy asymilację z elementami przymusu.
16.05.2022
W polskiej szkole uczy się już ponad 200 tysięcy dzieci, które uciekły przed wojną. Jak podchodzą do polskich egzaminów?
16.05.2022
Najważniejsze zadanie polskiej szkoły wobec ukraińskich dzieci: zrobić wszystko, by poczuły się tu jak w domu przyjaciół, a nie jak w hostelu.
09.05.2022
Lex Czarnek 2.0 trafi znów pod obrady parlamentu: jeżeli zostanie przegłosowane, kuratorzy dostaną więcej władzy i nad szkołami, i nad wchodzącymi do nich organizacjami.
15.04.2022
Ignorowanie możliwości oraz potrzeb dzieci uchodźczych może prowadzić do nierówności (…), dyskryminacji oraz ograniczania ich wolności i praw” – napisał do ministra edukacji i nauki...
11.04.2022
Od września tego roku w szkole w Grodnie będzie tylko jedna lekcja ojczystego języka i jedna godzina polskiej literatury tygodniowo, a pozostałe przedmioty będą prowadzone po rosyjsku –...
04.04.2022
Nasza szkoła weszła w kolejny – po tym epidemicznym – tryb awaryjny.
28.03.2022
ZYGMUNT PUCHALSKI, prezes Stołecznego Towarzystwa Oświatowego: Władzy oświatowej zabrakło empatii.
21.03.2022
Czy można było przygotować polskie żłobki, przedszkola i szkoły na przyjęcie tysięcy ukraińskich dzieci? Nie. Ale dawno temu można było opracować jasną politykę wobec imigrantów. Wiele by...

Strony