Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
pandemia
Artykuły na ten temat
To, co było racjonalne wczoraj, nie musi być racjonalne dzisiaj
Tomasz Stawiszyński
Działanie racjonalne to po prostu takie, które pozostaje w zgodzie z najbardziej w danym momencie aktualną wiedzą. Oparte na najlepszym rozeznaniu osiągniętym…
Horror klasy B, czyli jak rząd walczył z pandemią
Małgorzata Solecka
Zmarnotrawione miliardy, chaos oraz dziesiątki tysięcy zgonów, do których nie musiało dość – to wnioski z kontroli NIK dotyczących walki rządu z pandemią. Są…
Domy pomocy w umieraniu
Przemysław Wilczyński
Mieszkaniec DPS-u jest przedmiotem opieki, a nie jej podmiotem. Nie decyduje o harmonogramie dnia, jadłospisie, doborze współlokatorów. Nie może nawet wyjść z…
Pożegnanie z pandemią. Czy koronawirus jest już niegroźny?
Maciej Müller
,
Rafał Halik
1 lipca Ministerstwo Zdrowia znosi stan zagrożenia epidemicznego, co stanowi symboliczny koniec pandemii COVID-19 w Polsce. O tym, czy możemy czuć się…
Jak radzić sobie z traumą pandemii? Autoterapia po czesku
Martyna Wasiuta
Czesi pokazują, że wciąż potrafią mówić w komiczny sposób nawet o rzeczach śmiertelnie poważnych.
Akcja szczepień na COVID stoi niemal w miejscu
MaM
15730 szczepień przeciw covidowi wykonano w Polsce 27 października. Tygodniowa średnia dziennych wkłuć od początku października sukcesywnie spada.
Nie porównujmy się do Norwegów
Maciej Müller
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia łagodzenie obostrzeń można rozważyć, jeśli społeczeństwo jest w wysokim stopniu zaszczepione, szpitalom nie…
Powolny powrót do normalności
Patrycja Bukalska
Fala zakażeń w Wielkiej Brytanii opada, znoszone są restrykcje. Na czoło problemów wysuwa się stan systemu ochrony zdrowia po dwóch latach pandemii.
Wspólnota i milczenie
Tomasz Stawiszyński
Na covid zmarło już ponad sto tysięcy Polaków. Każdy z nich domaga się upamiętnienia. Woła o zbiorową formę przeżywania smutku i konfrontacji ze stratą.
W kleszczach Omikrona
Szymon Łucyk
Wraz z ekspansją nowej mutacji koronawirusa we Francji zaostrza się ton publicznej debaty.
Jest samotniej
Ks. Adam Boniecki
Kto jeszcze pamięta czasy, gdy o swojej żałobie sygnalizowaliśmy otoczeniu: mężczyźni czarną opaską na ramieniu lub żałobną wstążeczką w klapie, kobiety…
Europejskie strategie wobec Omikrona
Wojciech Pięciak
Na pandemicznym podium
Maciej Müller
Im bliżej szczytu fali, tym mniejsza skuteczność stosowanych obostrzeń – a my właśnie ten szczyt osiągamy.
Stan kryzysowy
Łukasz Grajewski
Czwarta fala pandemii destabilizuje życie w Niemczech. Szpitale są pełne, politycy bezradni, a społeczeństwo podzielone.
Epidemia śmierci
Piotr Wójcik
Nie można zrzucić na pandemię całej winy za falę zgonów w Polsce. To bardziej efekt kumulujących się od lat problemów w ochronie zdrowia. Tolerowaliśmy je,…
Covid bije rekordy na Ukrainie
Monika Andruszewska
W sobotę 6 listopada odnotowano niemal 800 zgonów z powodu zachorowania na covid – to najwyższy dobowy wskaźnik od początku pandemii na Ukrainie. W Kijowie…
Bierni wobec pandemii
Maciej Müller
Nowych obostrzeń antycovidowych nie będzie. Mimo ogromnych wzrostów zakażeń Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych decyzji. Zostajemy przy…
Jakoś to będzie
Maciej Müller
Czwarta fala pandemii uderza w nieprzygotowany i jak zwykle zarządzany po partyzancku system ochrony zdrowia.
Szczep się lub płać
Eliza Leszczyńska-Pieniak
Trzysta euro mandatu za brak maseczki w sklepie: Cypr, który żyje z turystyki, panicznie boi się nowej fali epidemii i kolejnego lockdownu.
Pochodzenie SARS-CoV-2 nadal niepewne
Bartosz Kabała
Zaszczep się
Ks. Adam Boniecki
Czy ze szczepieniem przeciw COVID-19 wiąże się jakieś ryzyko? Oczywiście, nikt temu nie przeczy.
Nowy zasięg Kościoła
Piotr Sikora
Pandemia przynajmniej na chwilę przygasła, a Kościół katolicki wraca do funkcjonowania bez sanitarnych obostrzeń. Czy zmieni się na lepsze?
Rany po pandemii
Maciej Müller
Nawet u co trzeciego ozdrowieńca mogą występować objawy długiego covidu. Ich przebieg zależy także od stylu życia. Czyli czegoś, co pandemia nam całkiem…
Gdy umilkły dźwięki
Tomasz Augustyniak
Kiedy pod naporem epidemii w Indiach załamał się system opieki zdrowotnej, mieszkańcy największych miast i lekarze zaczęli organizować się oddolnie.
Złudne poczucie bezpieczeństwa
Maciej Müller
Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęła już ponad jedna trzecia populacji, ale do odporności zbiorowej brakuje 40-50 pkt. proc. Niepokojąco wygląda…
Nieodżałowani
Przemysław Wilczyński
Epidemia zabrała tysiącom Polaków bliskich. Ale też możliwość ich pożegnania. Za życia i po nim.
Blaski i cienie akcji szczepień
Maciej Müller
Wirus mutuje przy dużych liczbach zachorowań, więc ewentualna czwarta fala grozi tym, że w końcu dorobimy się wariantu polskiego.
Protesty przedsiębiorców
MO
Pandemiczne pole walki
Małgorzata Solecka
W drugi kwartał szczepień Unia Europejska wchodzi w atmosferze chaosu i niepewności. Ale czy rzeczywiście z kretesem przegrywamy szczepionkowy wyścig?
Kwiaty przynoszą nadzieję
Patrycja Bukalska
W czasie epidemii na Wyspach Brytyjskich przybyło kilka milionów ogrodników. Choć dziś sytuacja epidemiczna się stabilizuje, ich nowa pasja nie słabnie.
Nowy Kosztowny Ład
Marek Rabij
Rozum i higiena
O. Wacław Oszajca SJ
Mówią niektórzy, a może wielu, że Ciało i Krew Pańska nie może przenosić wirusa. To prawda, ale moje oblepione śliną palce już tak, i obśliniony Chleb i Wino…
ZUS i pandemia
MR
Wpływowi koronawirusa na rozmaite sfery życia poświęcono wiele uwagi, ale dopiero teraz głos w tej sprawie zabiera ZUS, w specyficzny dla siebie sposób.
Triduum w Watykanie z ograniczeniami
Piotr Sikora
Czeka nas druga Wielkanoc w pandemii. Udział w liturgii Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego kolejny raz będzie bardzo utrudniony. Formy celebracji także…
Nieszczelna obrona
Maciej Müller
Ogłaszanie kolejnych restrykcji można porównać do osłaniania głowy gardą. Tylko że żaden bokser nie wygra meczu, nie wyprowadzając ciosów.
Trzecie okrążenie
Maciej Müller
Czy wyścig z koronawirusem da się w ogóle wygrać? Lekarze widzą światło w tunelu: w krajach przodujących w akcji szczepień tempo zakażeń wyraźnie spadło.
Do trzech razy sztuka
Ula Idzikowska
Czesi przeżywają covidowe déjà vu. Podobnie jak rok temu, w kraju obowiązuje ścisły lockdown. Ale życie z brytyjską mutacją wygląda inaczej niż wtedy – dziś to…
Korona Czerwonej Królowej
Szymon Drobniak
Nie zrozumiemy reguł rządzących obecną pandemią bez znajomości podstaw biologii ewolucyjnej. Wynika z nich, że bierzemy teraz udział w ważnym wyścigu.
Inicjatywa po stronie wirusa
Maciej Müller
Eksperci coraz ostrzej zarzucają rządowi reaktywność, w dodatku opóźnioną i nieskuteczną.
Dylematy trzeciej fali
Maciej Müller
Niewychowani fizycznie
Przemysław Wilczyński
Z nadwagą, przyspawani do biurek, zaniedbani przez szkołę. Zdalna nauka wraz z wuefem „na sucho” przypieczętowała ruchowo-zdrowotny krach u wielu młodych…
Co nas rusza
Jerzy Nowocień
,
Marek Rabij
PROF. JERZY NOWOCIEŃ: Oby w polskim myśleniu o aktywności fizycznej zaszła taka ewolucja jak w podejściu do edukacji: że to nie tylko obiektywna wartość, ale …
Partyzanckie urodziny
Paweł Bravo
W licznych medialnych debatach z okazji pierwszej rocznicy obecności pandemii w życiu Polaków zabrakło mi pewnej obserwacji – z każdym tygodniem przybywa wśród…
#DOM (11): Pandemia. Rok jak maraton
Krzysztof Story
,
Bogdan de Barbaro
Prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta: „Energia długodystansowca jest tutaj ważniejsza niż prędkość sprintera. A nadzieja nie polega na codziennym drżeniu z…
Mamy nową epidemię
Vladimír Krčméry
,
Marcin Żyła
VLADIMÍR KRČMÉRY, lekarz: W pewnym sensie mamy nową epidemię. Nazywam ją „epidemią w pandemii”. Wywołała ją tzw. brytyjska mutacja wirusa.
Bunt biznesu głównie w mediach
MR
Tysiące otwartych restauracji, barów i klubów fitness – taki obraz styczniowej rewolty polskich przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemicznym można było…
I tak minął zarazy rok pierwszy
Ks. Adam Boniecki
Rok osobliwy, różny od innych, choćby przez doświadczenie globalności zarazy. W tej rocznicowej medytacji nie może zabraknąć rozmyślań o Kościele.
Obnażeni przez koronę
Andrzej Stankiewicz
Silne instytucje z ulotki wyborczej PiS okazały się tekturową makietą. Rządzący pokazali, że są zbyt mali na takie czasy. A my wszyscy zbyt często jesteśmy…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »