Reklama

Triduum w Watykanie z ograniczeniami

Triduum w Watykanie z ograniczeniami

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Czeka nas druga Wielkanoc w pandemii. Udział w liturgii Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego kolejny raz będzie bardzo utrudniony. Formy celebracji także będą musiały być skromniejsze.
P

Podobnie będzie w naszych kościołach, jak i w Rzymie. Watykan dostosuje się do reżimu sanitarnego obowiązującego w stolicy Włoch. Udział wiernych w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia będzie bardzo ograniczony.

W Wielki Czwartek rano papież odprawi Mszę Krzyżma – której nie było w zeszłym roku. Mszę Wieczerzy Pańskiej – rozpoczynającą Triduum Paschalne – odprawi jednak nie Franciszek, lecz Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Batista Re. Papież będzie przewodniczył dwóm pozostałym celebracjom paschalnym – Liturgii Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej. Wielkopiątkowa droga krzyżowa odbędzie się nie w Koloseum, lecz na placu św. Piotra.

Widząc podobieństwo tegorocznej i poprzedniej Wielkanocy w Watykanie, warto przypomnieć sobie słowa Franciszka z zeszłorocznego orędzia wielkanocnego. Papież próbował rozbudzić wówczas nadzieję, ale wskazywał także wyraźnie, że ma ona sens tylko w powiązaniu z solidarnością i wzajemną troską – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym – „Wielkanoc to nie czas obojętności, egoizmów, podziałów, zapomnienia”.

Warto mieć te słowa w pamięci rozważając, w jaki sposób świętować Święta Paschalne w bardzo trudnym okresie pandemii. ©℗


Czytaj także: Wielkanoc – święto zmartwychwstania. Ewangelia, gdy o nim wspomina, prowadzi nas do bardzo cielesnego doświadczenia. Tu i teraz.

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]