Reklama

ZUS i pandemia

ZUS i pandemia

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Wpływowi koronawirusa na rozmaite sfery życia poświęcono wiele uwagi, ale dopiero teraz głos w tej sprawie zabiera ZUS, w specyficzny dla siebie sposób.
O

Okazuje się, że pandemia może mieć chwilowy, ale korzystny wpływ na wysokość emerytur.

W ub.r. zmarło w Polsce o 76 tys. osób więcej niż rok wcześniej. W tej grupie aż 72 tys. stanowiły zgony osób po 65. roku życia. W rezultacie w ciągu zaledwie roku średnia spodziewana długość życia od momentu przejścia na emeryturę zmalała według ZUS z 261 do 248 miesięcy w przypadku kobiet oraz z 218 do 204 miesięcy u mężczyzn.

Powyższy wskaźnik, szacowany co roku na podstawie danych GUS, służy zakładowi do obliczania wysokości świadczenia (kapitał zebrany przez pracownika dzieli się przez średnią spodziewaną długość życia). Przejście na emeryturę może się więc w tym roku opłacać. W przypadku 65-latka, który zebrał 400 tys. zł kapitału, świadczenie wzrośnie o 119 zł miesięcznie. 60-letnia Polka z identycznym kapitałem liczyć może natomiast na emeryturę wyższą o 85 zł miesięcznie...

959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]