Reklama

Ładowanie...

ZUS i pandemia

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Wpływowi koronawirusa na rozmaite sfery życia poświęcono wiele uwagi, ale dopiero teraz głos w tej sprawie zabiera ZUS, w specyficzny dla siebie sposób.
O

Okazuje się, że pandemia może mieć chwilowy, ale korzystny wpływ na wysokość emerytur.

W ub.r. zmarło w Polsce o 76 tys. osób więcej niż rok wcześniej. W tej grupie aż 72 tys. stanowiły zgony osób po 65. roku życia. W rezultacie w ciągu zaledwie roku średnia spodziewana długość życia od momentu przejścia na emeryturę zmalała według ZUS z 261 do 248 miesięcy w przypadku kobiet oraz z 218 do 204 miesięcy u mężczyzn.

Powyższy wskaźnik, szacowany co roku na podstawie danych GUS, służy zakładowi do obliczania wysokości świadczenia (kapitał zebrany przez pracownika dzieli się przez średnią spodziewaną długość życia). Przejście na emeryturę może się więc w tym roku opłacać. W przypadku 65-latka, który zebrał 400 tys. zł kapitału, świadczenie wzrośnie o 119 zł miesięcznie. 60-letnia Polka z identycznym kapitałem liczyć może natomiast na emeryturę wyższą o 85 zł miesięcznie...

959

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]