Gdy umilkły dźwięki

Kiedy pod naporem epidemii w Indiach załamał się system opieki zdrowotnej, mieszkańcy największych miast i lekarze zaczęli organizować się oddolnie.

Reklama

Ładowanie...

Gdy umilkły dźwięki

z Bangkoku
07.06.2021
Czyta się kilka minut
Kiedy pod naporem epidemii w Indiach załamał się system opieki zdrowotnej, mieszkańcy największych miast i lekarze zaczęli organizować się oddolnie.
Ten chory otrzymał tlen, dostarczony przez sikhijską świątynię. Ghaziabad koło Delhi, Indie, 4 maja 2021 r. FOT. TAUSEEF MUSTAFA / AFP / EAST NEWS
S

Shreya Varma dobrze pamięta dni, w których wszyscy uwierzyli, że koronawirus został w Indiach pokonany.

Na początku roku ludzie, którzy jesienią 2020 r. wrócili do kin i centrów handlowych, zaczęli jeszcze tłumniej wychodzić na ulice i targowiska. Zapełniły się świątynie, meczety i kościoły, a maseczki poszły w odstawkę. W każdym razie Shreya – menadżerka w banku, żyjąca w rozjazdach między Delhi a Bengaluru – od jesieni aż do kwietnia tego roku nie widziała ich na twarzach przechodniów, ani gdy patrzyła na ulicę z niskiego balkonu, ani podczas rzadkich wizyt w sklepie spożywczym.

– Słyszało się żarty, że Indusi mają wrodzoną odporność na koronę, że dla nas jednych wirus nie jest groźny, a to dzięki zdrowej diecie, tradycyjnej medycynie i częstym wizytom w świątyniach – opowiada dzisiaj w rozmowie przez komunikator.

Jeśli w ogóle dyskutowało się o środkach...

32407

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]