Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 13/2007
Data wydania:
01.04.2007
Numer wydania:
13
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (19-25 III)
W chwili zamykania tego numeru "TP", w 50. rocznicę podpisania rozpoczynających integrację europejską Traktatów Rzymskich, przywódcy UE przyjęli deklarację…
Na skróty (19-25 III)
Według badań przeprowadzonych przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie około połowa Polaków w ogóle nie czyta książek. Jako osoby…
Komentarze
Res iudicata
Jerzy Pomianowski
W nowej ustawie lustracyjnej rozmył się (wśród wielu kategorii), termin OZI, oznaczający osobowe źródło informacji, za jakie mógł uchodzić każdy osobnik…
Wielkie oczyszczanie
Andrzej Kaczmarczyk
"Nie powstrzymamy akcji oczyszczania środowisk medycznych" - stwierdził premier Jarosław Kaczyński. Jak na razie akcja oczyszczania sprowadza się do…
List do kolegi J. Oleksego
Michał Olszewski
Szanowny kolego Józefie,
Berlin, 25 marca 2007
Wojciech Pięciak
Jest co świętować i jest nad czym się zastanawiać. Polityczne przygotowania do obchodów półwiecza europejskiej integracji, które odbyły się w minioną niedzielę…
Czytania
Fundusz Inwestycyjny
O. Wiesław Dawidowski
To stare pytanie: dlaczego w Niedzielę Palmową Kościół zaraz po odczytaniu tekstu o triumfalnym wjeździe do Jerozolimy czyta opis Męki Pańskiej? Jak pogodzić…
Kraj i świat
Nam chodzi o życie
Józefa Hennelowa
Dobra, jakim jest ochrona dziecka, nie da się realizować przy pomocy metod pokrętnych. Same zapisy prawne również nie wystarczą.
Iran pęka
Edward N. Luttwak
Iran triumfuje. Na Kapitolu przebąkuje się już otym, że trzeba będzie przyjąć wobec niego model "polityki odprężenia, wzorem tej prowadzonej wlatach 70.…
Pożegnanie z niewolnictwem
Teresa Stylińska
Wysepka Gorée, oddalona otrzy kilometry od wybrzeży Senegalu, nie wyróżnia się niczym: kawałek skały, opowierzchni niespełna ćwierć kilometra kwadratowego, ana…
Lustracyjna hybryda
Roman Graczyk
Nieprawda, że dziennikarze, którzy zamierzają wypełnić oświadczenie lustracyjne, są automatycznie bezkrytyczni wobec obowiązującej ustawy. I nie jest prawdą,…
„Współpracowałem z KGB": ciąg dalszy
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
Białoruski student, który na łamach "TP przyznał się do współpracy z KGB, wrócił do kraju i w reżimowej telewizji oskarżył polskie służby o werbowanie…
Lista śmiertelnych gróźb
Anna Husarska
Dwa miliony Irakijczyków wygnanych zdomów przez wojnę domową szuka dziś dachu nad głową wsąsiednich krajach. Wielu znich to chrześcijanie.
Czy zmieniać Konstytucję?
Włodzimierz Wróbel
O zaostrzenie przepisów aborcyjnych zdążyli się już poróżnić politycy, stosowne komentarze wygłosiły autorytety dziennikarskie iintelektualne, odbyło się kilka…
Być i mieć w Europie
Andrzej Bryk
,
Tomasz Lis
,
Jan Rokita
,
Andrzej Zoll
fot. G. Kozakiewicz
Wiara
Wyzwolenie z lęku
Kard. Stanisław Dziwisz
fot. KNA-Bild
Po torach do świętości
Michał Olszewski
Polskie Koleje Państwowe popisały się nie lada wyczuciem. Pociąg papieski, który od czerwca ubiegłego roku kursuje pomiędzy Krakowem a Wadowicami, jest…
Będą patrzeć na Tego, którego przebili
Kard. Grzegorz Ryś
I tak oto, rozważając zdanie zaproponowane Kościołowi przez Benedykta XVI jako temat medytacji wielkopostnej, dotarliśmy do Wielkiego Tygodnia, w bezpośrednią…
Spowiedź: zamiast przewodnika
Jarosław Makowski
W księgarniach biją po oczach poradniki: jak zdobyć pierwszą pracę, jak modnie się ubrać, jak wynegocjować najtańszy kredyt... Czy nie jest dziwne, że nie ma…
Nie taki konfesjonał straszny
Ks. Adam Boniecki
Sakrament przebaczenia odnosi się do przebaczenia. Nie jest lekcją katechizmu wciskaną nieszczęśnikowi, który zdecydował się, może po latach, podejść do…
Spór o kościół
Askold Jeromin (Lwów)
We Lwowie zaostrza się konflikt między rzymskokatolicką parafią św. Marii Magdaleny a dyrekcją Sali Muzyki Organowej, która ma siedzibę w budynku świątyni.
Sumienie a głos Kościoła
Artur Sporniak
W życiu moralnym dwa zadania wymagają szczególnej troski: postępowanie zgodne z głosem sumienia i nieustanne kształtowanie własnego sumienia. Dla wierzących…
Więcej pomników niż stypendiów
Michał Kuźmiński
,
Maciej Müller
Gdybym miał wybierać, czy nasi stypendyści mają czytać nauczanie Papieża, czy żyć według jego wskazań, bez wahania wybrałbym drugie - twierdzi Piotr Dardziński…
Kultura
Wyspa piratów
Jan Gondowicz
Nie popełniajmy harakiri!
Przemysław Czapliński
,
Dariusz Nowacki
,
Marek Zaleski
"TYGODNIK POWSZECHNY": - W swojej nowej książce Przemysław Czapliński opisuje, jak polska komunikacja społeczna, wymiana myśli, szeroko rozumiana kultura…
Zmieniła się struktura tekstu
Maria Cyranowicz
Znakiem czasu wpoezji jest dziś slam, który powstał zpoczucia buntu wobec tradycyjnej roli poety iprzypomina awangardowe dążenia do wyprowadzenia sztuki na…
Żółte ściany
Bogusław Deptuła
Te prace objawiają siłę malarskiej wizji i raz jeszcze przekonują o swej wartości. Większość z nich dobrze znamy. Ale znane to jedno, a zapamiętane - to drugie.
Niebezpieczne związki
Bartosz Staszczyszyn
Choć wyświetlany wnaszych kinach "Człowiek roku Barry'ego Levinsona arcydziełem zpewnością nie jest, przypomina obogatej tradycji amerykańskiego filmu…
Góry, światy, bogi...
Daniel Cichy
Mistrz kompromisu, który wmuzyce godził impresjonistyczną subtelność zekspresjonistyczną drapieżnością. Twórca kochliwy, opiewający idealną, czystą miłość…
Chatwin!
Dodatki w numerze TP 13/2007
Historia w Tygodniku (13/2007)
Szok wolności
Ks. Tomáš Halík
Według statystyk Republika Czeska należy dziś - wraz z Estonią i byłą NRD - do najbardziej zateizowanych obszarów planety.
Jak rozwiązałem Układ
Václav Havel
Dzisiaj już wielu ludzi, zwłaszcza młodszych, nie wie, co to był Układ Warszawski. Jest to dla nich jedno z wielu zjawisk historycznych i być może są tacy,…
Czy każdy Czech to lewicowiec?
Andrzej Krawczyk
Tytuł nawiązuje do popularnego powiedzenia, że "każdy Czech to muzykant. Tego odniesienia do sceny politycznej nie wymyślił autor niniejszego artykułu;…
„Karta 77"
PB
Czym była "Karta 77? Dokumentem, środowiskiem, ugrupowaniem? Wszystkim po trochu. Przede wszystkim: sygnałem dla komunistycznych władz, że nie wszyscy…
Profesor poszedł na wojnę
Mariusz Surosz
Tuż przed ogłoszeniem "Karty 77 Jan Patočka powiedział: "To nie będzie bitwa, to będzie wojna. Dobiegający wówczas siedemdziesiątego roku życia…
Trzy filary Słowacji
Martin Šimečka
Moi rodacy wierzą, że demokracja jest lepszym systemem niż komunizm. Nie znaczy to jednak, że nie oglądają się w przeszłość. Bez wiedzy o tym, do czego i…
Ze świecami w dłoniach
Ján Čarnogurský
Słowacka opozycja zbudowała tzw. Kościół podziemny: ludzie nie tylko chodzili na nabożeństwa, ale spotykali się w mieszkaniach, rozprowadzali podziemne…
O trzech takich, co uciekli do Berlina
Tomasz Grabiński
Ta opowieść brzmi jak scenariusz dobrego filmu sensacyjnego: trójka młodych chłopaków próbuje się przedostać nielegalnie z Czech do Berlina Zachodniego. Reżim…
Nauczycielska (nie)wygoda
Zita Chalupová
Jaki obraz powojennej przeszłości przekazuje dziś szkoła czeska i słowacka? Najgorsza odpowiedź to: żaden.
Towarzysze broni
Patrycja Bukalska
Salę obrad niższej izby czeskiego parlamentu zalały w połowie marca czerwone ulotki, przedstawiające Lenina z Jiřím Paroubkiem, przewodniczącym opozycyjnej…
(Nie)wesołe spojrzenie na niewesoły czas
Leszek Engelking
Pamiętam niesamowite wrażenie, gdy po raz pierwszy po Aksamitnej Rewolucji przyjechałem do Czechosłowacji i ujrzałem w księgarniach wydawnictwa emigracyjne,…
Pierwszego maja w Ołomuńcu
Václav Burian
Gdyby sumienny korespondent prasy zachodniej szukał 1 maja 1989 r. odpowiedzi na pytanie, kiedy w Czechosłowacji upadnie komunizm, mógłby dojść do wniosku, że…
W cieniu Wacławów
Nicolas Maslowski
W Czechach jest tak jak bodaj w całej dzisiejszej Europie, gdzie obserwujemy "powrót historii: czasem jest ona głównym tematem, a czasem w ogóle nie jest…
Historia na peryferiach
Peter Schutz
Temat przeszłości nie odgrywa dziś zbyt wielkiej roli w życiu publicznym Słowacji. Pojawia się co najwyżej w postaci koniunkturalnych "fal.
Wstrzemięźliwi wobec ducha
Bp Václav Malý
Rok 1983 /fot. J. Streit
Dwóch kapłanów, dwie historie
Patrycja Bukalska
Przed dwoma laty, gdy słowacki Instytut Pamięci Narodu (UPN) opublikował listę wszystkich pracowników i współpracowników Służby Bezpieczeństwa, w Kościołach…
Stracone dzieci
Mariusz Surosz
Należała do najmłodszych sygnatariuszy "Karty 77. Podpisała ją, mając niespełna 20 lat, tuż po maturze. Pisarka Tereza Boučková mówi o sobie, że w…
Historia w Tygodniku (13/2007)
Wojciech Pięciak
Te cztery niepozorne i pożółkłe kartki, pokryte gęsto pismem maszynowym, znalazłem przypadkiem, porządkując redakcyjne papiery zmarłego w 1995 r. Mieczysława…