Reklama

Spowiedź: zamiast przewodnika

26.03.2007
Czyta się kilka minut
W księgarniach biją po oczach poradniki: jak zdobyć pierwszą pracę, jak modnie się ubrać, jak wynegocjować najtańszy kredyt... Czy nie jest dziwne, że nie ma poradników dla katolików, którzy w czasie Wielkiego Postu zmierzają do konfesjonału?.
fot. KNA-Bild
R

Raport "Kościół katolicki na początku trzeciego tysiąclecia w opinii Polaków", wydany w 2004 r. przez pallotyński ośrodek OPINIA, mówi że ponad 80 proc. badanych przynajmniej raz w roku przystępuje do spowiedzi, a ponad 70 proc. deklaruje przekonanie, że rozgrzeszenia udziela kapłan w imię Chrystusa. W Polsce nie trzeba więc jeszcze - jak to ma miejsce choćby w USA - organizować kampanii reklamowej zachęcającej do spowiedzi ("Światło płonie również dla Ciebie" - plakaty z tym hasłem można spotkać przez cały Wielki Post w wielu miejscach Waszyngtonu). Ks. prof. Janusz Mariański, socjolog z KUL-u, alarmuje jednak, że spadek praktyki indywidualnej spowiedzi jest zauważalny także nad Wisłą, a to dlatego, że cały współczesny świat traci poczucie grzechu i winy.

Siła rytuału

Prof. Halina Grzymała-Moszczyńska, psycholożka religii z...

14255

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]