Reklama

Więcej pomników niż stypendiów

26.03.2007
Czyta się kilka minut
Gdybym miał wybierać, czy nasi stypendyści mają czytać nauczanie Papieża, czy żyć według jego wskazań, bez wahania wybrałbym drugie - twierdzi Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu /fot. Radomił Biniek (gpl)
2

26-letni Piotr Czerski napisał rok temu książkę "Ojciec odchodzi" - o wędrówce człowieka religijnie obojętnego po Krakowie w dniach, kiedy umierał Jan Paweł II. Bohater książki ogląda portrety Papieża przy cennikach kebabów, obserwuje kiboli "zjednoczonych" dla Jana Pawła II i żałobne tańce dziennikarzy. Idzie pod prąd rozmodlonych tłumów.

- Właśnie odwiedziłem przyjaciela, który kończył tekst do specjalnego wydawnictwa "Dziennika Bałtyckiego" z kolekcją pocztówek "Pielgrzym Tysiąclecia" - opowiada dziś Czerski. - Zastanawialiśmy się, co z tamtych dni przetrwało. Chciałbym po tych dwóch latach powiedzieć, że się pomyliłem: że w naszym społeczeństwie zaszły zmiany. Niestety. I żal mi tego.

- Tamta masowa aktywność, choć dominowała w mediach, nie była wcale najczęstszym sposobem, w jaki przeżywaliśmy odchodzenie Papieża - twierdzi tymczasem dr...

12944

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]