Reklama

Wyspa piratów

Wyspa piratów

27.03.2007
Czyta się kilka minut
"

"Czar książki polega na jej dwoistej naturze - pisałem przed laty. - Pozostając przedmiotem, może być jednocześnie czymś całkiem innym. To sprawa tak dziwna, jak gdyby wyspę z Morza Karaibskiego wraz z oceanem, palmami, piratami i ukrytym skarbem dawało się składać, chować i znów wyjmować z kieszeni. Przy tym książka z jednego stanu w drugi przechodzi z równą łatwością jak Witkacy, odgrywający swą ulubioną pantomimę pt. »Walka pokojówki ze zbirem wyważającym drzwi«".

Przylądek magii

Czemu za przykład tej magii wybrałem bez wahania "Wyspę skarbów"? Do dziś nie wiem i właśnie staram się dowiedzieć. Parę lat temu odkryłem jednak, że nie pierwszy zadaję to pytanie. Mianowicie przyjaciel, historyk sztuki z Tybingi, obdarzył mnie jednotomowym, grubym jak noga wydaniem pism Schwoba. Marcel Schwob, mistrz Borgesa, uwielbiał...

21537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]