Reklama

Zmieniła się struktura tekstu

27.03.2007
Czyta się kilka minut
Znakiem czasu wpoezji jest dziś slam, który powstał zpoczucia buntu wobec tradycyjnej roli poety iprzypomina awangardowe dążenia do wyprowadzenia sztuki na ulice.
N

Nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie

boją się nowych pomysłów.

Ja boję się starych.

John Cage

Powyższy tytuł to oczywiście parafraza słynnego zdania Tadeusza Peipera: "zmieniła się skóra świata". Wydaje mi się bowiem, że w dyskusji o poezji najnowszej zabrakło bardzo ważnego wątku. Zanim jednak do niego przejdę, chciałabym w skrócie ustosunkować się do przedmówców. Otóż odnoszę wrażenie, że obiekcje Karola Maliszewskiego i Piotra Śliwińskiego wobec wypowiedzi Igora Stokfiszewskiego wynikają trochę z niezrozumienia jego intencji. Maliszewski i Śliwiński zarzucają młodemu krytykowi, że chce utylitarnie traktować poezję i na wzór prozy wydawanej przez Korporację Ha! art uczynić ją zaangażowaną. Myślę, że Stokfiszewskiemu nie chodzi o to, aby poeci produkowali zaangażowane pocztówki, jak to określił Maliszewski....

13844

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]