Reklama

Czy zmieniać Konstytucję?

Czy zmieniać Konstytucję?

26.03.2007
Czyta się kilka minut
O zaostrzenie przepisów aborcyjnych zdążyli się już poróżnić politycy, stosowne komentarze wygłosiły autorytety dziennikarskie iintelektualne, odbyło się kilka demonstracji. Problem wtym, że wprojektach, nad którymi od kilku miesięcy pracuje Sejm, nikt zaostrzenia nie zaproponował. To fenomen pokazujący, jakimi stereotypami myślowymi rządzi się polska debata publiczna ijak łatwo nawet wytrawni jej uczestnicy dają się uwieść politykom.
rys. A. Pieniek
J

Jesienią 2006 r. złożono w Sejmie projekt zmiany art. 38 Konstytucji, podpisany przez posłów z różnych klubów parlamentarnych, który do dotychczasowego brzmienia tego przepisu, mówiącego o obowiązku Rzeczypospolitej ochrony życia człowieka, dodawał zwrot, że chodzi o życie człowieka "od chwili poczęcia". W trakcie prac specjalnie powołanej sejmowej Komisji Nadzwyczajnej zmodyfikowano pierwotny wniosek i zamiast zmian w art. 38, zaproponowano nową treść art. 30, deklarującego, że przyrodzona i nienaruszalna godność człowieka stanowi źródło jego wolności i praw. W tym właśnie przepisie miano doprecyzować, że godność przynależy człowiekowi od chwili poczęcia. Jako wniosek mniejszości ma być poddany pod głosowanie także pierwotny projekt, postulujący zmianę art. 38 Konstytucji o ochronie życia człowieka.

Ani jeden, ani drugi projekt zmian w Konstytucji nie...

10781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]