Reklama

Ładowanie...

Być i mieć w Europie

26.03.2007
Czyta się kilka minut
fot. G. Kozakiewicz
K

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI: - Czego chcemy od Unii Europejskiej i co, poza wyciągniętą ręką po fundusze europejskie, jesteśmy w stanie jej zaoferować? Może coś więcej niż tylko jedną frazę w preambule? Czy chcemy konstytucji europejskiej, czy jej nie chcemy? Jak czujemy się we Wspólnocie?

JAN ROKITA: - Jestem za Europą głębokiej integracji i wewnętrznej solidarności, budującą mechanizmy wspólnotowe, zmierzającą do federacji. W globalizującym się świecie tylko wielkie konfiguracje narodów, a nie pojedyncze państwa, mają szansę odgrywać rolę cywilizacyjną.

Z drugiej strony, niebezpieczna jest dla nas Europa wracająca do modelu Traktatu Westfalskiego, Europa klasycznej dyplomacji, Kissingera i Bismarcka - "wspólnota", w której dominują egoistyczne interesy największych państw, do których po hitlery­zmie i komunizmie jeszcze przynajmniej przez dwa...

19128

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]