Reklama

Być i mieć w Europie

Być i mieć w Europie

26.03.2007
Czyta się kilka minut
fot. G. Kozakiewicz
K

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI: - Czego chcemy od Unii Europejskiej i co, poza wyciągniętą ręką po fundusze europejskie, jesteśmy w stanie jej zaoferować? Może coś więcej niż tylko jedną frazę w preambule? Czy chcemy konstytucji europejskiej, czy jej nie chcemy? Jak czujemy się we Wspólnocie?

JAN ROKITA: - Jestem za Europą głębokiej integracji i wewnętrznej solidarności, budującą mechanizmy wspólnotowe, zmierzającą do federacji. W globalizującym się świecie tylko wielkie konfiguracje narodów, a nie pojedyncze państwa, mają szansę odgrywać rolę cywilizacyjną.

Z drugiej strony, niebezpieczna jest dla nas Europa wracająca do modelu Traktatu Westfalskiego, Europa klasycznej dyplomacji, Kissingera i Bismarcka - "wspólnota", w której dominują egoistyczne interesy największych państw, do których po hitlery­zmie i komunizmie jeszcze przynajmniej przez dwa...

19128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]