Reklama

Chatwin!

Chatwin!

26.03.2007
Czyta się kilka minut
W

W styczniu pisałem o pośmiertnie wydanym zbiorze próz Bruce'a Chatwina, niezwykłego pisarza i podróżnika angielskiego, zmarłego w 1989 r. w wieku 49 lat. W tamtej książce - nosi ona tytuł "Co ja tu robię?" i jest jeszcze w księgarniach - znalazł się szkic "Werner Herzog w Ghanie", reportaż z planu filmu Herzoga "Cobra Verde". Film stanowi swobodną ekranizację powieści Chatwina "The Viceroy of Ouidah"; teraz otrzymaliśmy jej polski przekład.

"W styczniu 1971 roku - opowiada Chatwin we wspomnianym szkicu - po raz pierwszy odwiedziłem kraj w Afryce Zachodniej, który wtedy, tak jak od niepamiętnych czasów, nosił nazwę Dahomeju. Szczególnie interesowały mnie podupadłe miasteczka niewolnicze na wybrzeżu - Ouidah, Porto Novo, Grand Popo (...). Miasta te określa się zbiorczym mianem Małej Brazylii, w czym wyraża się dziedzictwo kilku pokoleń Mulatów i wyzwolonych...

4718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]