Reklama

Spór o kościół

26.03.2007
Czyta się kilka minut
We Lwowie zaostrza się konflikt między rzymskokatolicką parafią św. Marii Magdaleny a dyrekcją Sali Muzyki Organowej, która ma siedzibę w budynku świątyni.
-

- Podjechał do nas samochód, z którego wysiedli ludzie z drabiną - relacjonuje wydarzenia Julian Winnicki, dyrektor Sali Muzyki Organowej. - Wdrapali się na balkon i wywiesili na nim plakat z napisem "Wierzymy w Boga, głodujemy, oddajcie nam kościół św. Marii Magdaleny!".

Konflikt wokół kościoła - który jest zarazem i świątynią, i siedzibą Sali Muzyki Organowej - trwa od wielu lat. Z punktu widzenia parafii, liczącej kilkuset wiernych, rzecz wygląda następująco: po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę lwowscy katolicy (w znacznej części Polacy) mieli nadzieję, że odzyskają kościół, który władze sowieckie zabrały w latach 60. Ale choć w 1991 r. władze zarejestrowały parafię św. Marii Magdaleny, budynek pozostaje własnością miasta, miasto zaś chce, aby funkcjonowały w nim dwie instytucje: Sala Muzyki Organowej i parafia. Kościół domaga się więc zwrotu budynku...

4167

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]