Reklama

Spór o kościół

Spór o kościół

26.03.2007
Czyta się kilka minut
We Lwowie zaostrza się konflikt między rzymskokatolicką parafią św. Marii Magdaleny a dyrekcją Sali Muzyki Organowej, która ma siedzibę w budynku świątyni.
-

- Podjechał do nas samochód, z którego wysiedli ludzie z drabiną - relacjonuje wydarzenia Julian Winnicki, dyrektor Sali Muzyki Organowej. - Wdrapali się na balkon i wywiesili na nim plakat z napisem "Wierzymy w Boga, głodujemy, oddajcie nam kościół św. Marii Magdaleny!".

Konflikt wokół kościoła - który jest zarazem i świątynią, i siedzibą Sali Muzyki Organowej - trwa od wielu lat. Z punktu widzenia parafii, liczącej kilkuset wiernych, rzecz wygląda następująco: po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę lwowscy katolicy (w znacznej części Polacy) mieli nadzieję, że odzyskają kościół, który władze sowieckie zabrały w latach 60. Ale choć w 1991 r. władze zarejestrowały parafię św. Marii Magdaleny, budynek pozostaje własnością miasta, miasto zaś chce, aby funkcjonowały w nim dwie instytucje: Sala Muzyki Organowej i parafia. Kościół domaga się więc zwrotu budynku...

4167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]