Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 11/2013
Data wydania:
Numer wydania:
11
Rok wydania:
2013
Edytorial
Głową w dół
Ks. Adam Boniecki
Bukmacherzy, czyli „Papa-lotek”: jakiej narodowości, jakiej rasy, no i kto – można obstawić i zgarnąć niezłe pieniądze...
Komentarze
Wichajster
Marcin Wicha „Wichajster”
Matka Teresa i jej krytycy
Wojciech Bonowicz
Jeszcze nie ma raportu, nie wiemy, jaki jest ciężar oskarżeń i jak zostały udokumentowane, a już na stronach internetowych pojawiły się komunikaty w stylu: „…
Projekt Gliński
Jarosław Flis
Zakończył się trzeci akt przedstawienia pod tytułem „Projekt Gliński” – zgłoszenia przez PiS konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu PO-PSL.
Nuklearne show
Wojciech Pięciak
Formalnie rzecz biorąc, Korea Północna i Korea Południowa znów są w stanie wojny (znów, bo przez 60 lat na Półwyspie trwał rozejm: podpisany w 1953 r. kończył…
Temat Tygodnika
Po drugiej stronie tęczy
Piotr Pustelnik
,
Aneta Żukowska
Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów: W wysokich górach, gdzie występuje bezpośrednie zagrożenie życia, bywa, że człowiek zamienia się w zwierzę, które…
Hymn o wolności
Paweł Bravo
,
Simone Moro
Dlaczego ludzie, którzy nie narazili nikogo innego na śmierć i straty, mają być na cenzurowanym?
Tryumf i dramat na Broad Peak
Bartek Dobroch
Zdobyli szczyt we czwórkę, ale wróciło tylko dwóch. W historii polskiego himalaizmu zdarzały się podobne dramaty, lecz żaden nie odbił się tak głośnym echem,…
Czytania
Żona Hioba
Paweł Śpiewak
Na obrazie Georges’a de La Toura „Hiob wyszydzany przez żonę” są namalowane dwie postaci. Małżonka Hioba w czerwono-złotej sukni opadającej do ziemi stoi nad…
Pochwała faryzeuszów
O. Wacław Oszajca SJ
Faryzeusze, rzadziej uczeni w Piśmie czy Prawie, to symbol wszystkiego, co najgorsze w ludzkim myśleniu i postępowaniu. Dlatego faryzeizm zarzucamy najczęściej…
„W”
Kard. Grzegorz Ryś
Kolejny „okruch”, może nawet „okruszek”: brakujące „w”. Chodzi o zapisane przez św. Łukasza zdanie Jezusa, tłumaczącego swym oponentom „mechanizm” wyrzucania…
CZYTANIA LITURGICZNE
TP
17 – 24 III
Kraj
Królowa pszczół pod szklanym sufitem
Natalia Sromek
Większość z nas woli, by szefem był mężczyzna. Ale to kobiety częściej podnoszą kwalifikacje w zarządzaniu i pną się mozolnie po szczeblach kariery.…
Może moja wnuczka doczeka lepszych czasów
Katarzyna Kubisiowska
8 marca najczęściej wychwalano kobiecą cierpliwość. Z tej okazji sama chciałabym pogratulować Paniom jej niewyczerpanych pokładów i równocześnie zachęcić do…
Wolę wybierać, niż być wybieranym
Krzysztof Kwiatkowski
,
Paweł Reszka
Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości i poseł PO: Nie może być tak, że w wewnątrzpartyjnej dyskusji są równi i równiejsi. Nie zgadzam się, żeby…
Ratuj się, kto może
Iwona Hajnosz
,
Przemysław Wilczyński
Weekendowa i nocna pomoc medyczna to w Polsce fikcja. Zamiast pomstować na szturmujących oddziały ratunkowe pacjentów, czas dopasować przepisy do ludzi. Nie na…
OBRAZ TYGODNIA
MO
5 – 11 marca 2013
Wiara
KRONIKA
Artur Sporniak
5 – 11 marca 2013
Przyjaciele wspólnej przeszłości
Marcin Żyła
W Krakowie po raz piąty przyznano Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Laureatami za ubiegły rok zostali: Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z…
Widzieć i nie upokarzać
S. Barbara Chyrowicz
W życiu brakuje nam czasu, sił, cierpliwości czy zapału. Ten brak zawstydza nas, tak jak puste dzbany po winie zawstydziły gospodarza wesela w Kanie…
Upadek kardynała
Wojciech Lubowiecki
Homoseksualna afera kardynała O’Briena rzuciła cień na obóz obrońców małżeńskiego tradycjonalizmu. Teraz adwokaci małżeństw jednopłciowych przemawiają z…
Nasz Kościół, nasze sprawy
Halina Winiarska-Kiszkis
,
Jerzy Kiszkis
Dziękujemy o. Ludwikowi Wiśniewskiemu za odwagę otwartego mówienia o sprawach, które i nas w naszym Kościele zaskakują i bolą.
Łagodny jak pies pasterski
Jacek M. Szymura
Po przeczytaniu artykułu o. Wiśniewskiego z pytaniami do biskupów nasunęło mi się pewne skojarzenie. Ten dominikanin postępuje jak na dominikanina przystało.
Do "lepszych katolików"
Marian Suda
Lato 1988 r. W Krakowie, w kościele pw. św. Jadwigi na Krowodrzy, w ramach duszpasterstwa nauczycieli, odbywa się spotkanie z ks. prof. Tischnerem.
„Ziarno prawdy”
Joanna Rózga
Idea okrągłego stołu z marzeń o. Ludwika Wiśniewskiego robi wrażenie, szczególnie w kontekście tego, jakie i ile pytań musiał wcześniej postawić, a także komu…
Pytania do „Tygodnika”
Jestem młodym czytelnikiem Waszej gazety od ośmiu lat. Zdaję sobie sprawę, że mój czytelniczy staż jest niewielki. Jednak te kilka lat obcowania z Waszą (…
Liczę na rozmowę
Józef Łukaszewicz
Redakcji „TP” i o. Ludwikowi Wiśniewskiemu bardzo dziękuję za opublikowanie w ostatnich dwu numerach krytycznej, ale bardzo rzeczowej oceny aktualnej sytuacji…
Wyprowadził was z ducha niewolniczego
Artur Sporniak
,
Abp Henryk Muszyński
Co robimy, by dotrzeć do tych, którzy myślą i wartościują inaczej? Za nich przecież też będziemy odpowiadać. Degradowanie czy zniżanie się do poziomu jednej…
Papież zobaczy światło
Kard. Miloslav Vlk
,
Marek Zając
Kard. Miloslav Vlk, emerytowany metropolita praski: Najważniejsza jest reforma Kurii Rzymskiej, a następnie rozwiązywanie problemów pedofilii. Trzeba zadbać o…
Kim jest Piotr?
Piotr Sikora
Nie traktujmy biskupa Rzymu jak ojca. Ani nawet jak kogoś, kto musi prowadzić Kościół Chrystusowy. Kościół jest prowadzony przez Ducha i wielu jest ludzi,…
Papież wśród nas
Marek Zając
Dlaczego wynik głosowania zgromadzonych w Sykstynie elektorów tak trudno przewidzieć? Konklawe skupia naturę i historię Kościoła, który Boskie łączy z ludzkim…
Świat
Klauni i prowokatorzy
Joachim Trenkner
,
WP
Znów mamy awanturę w Europie. Kryzys w strefie euro dopiero co się uspokoił, a już jest nowy problem: skandal dyplomatyczny między Włochami i Niemcami.
W zawieszeniu
Magda Qandil
Prędzej czy później, Hafiz Al-Asad podzieli los Ben Alego, Mubaraka i Kaddafiego. Ale wojna może potrwać jeszcze długo: pomoc z zagranicy dla syryjskich…
Irackie obrachunki
Jacek Stawiski
20 marca 2003 roku żołnierze amerykańscy, brytyjscy, australijscy i polscy wkroczyli do Iraku. Wojna obaliła dyktaturę Husajna, ale podzieliła świat. Dziś…
Historia
„Powstańcy” czasu pokoju
Patrycja Bukalska
Gdy rozmawiam o wojennej konspiracji z ludźmi z pokolenia Jana Rodowicza „Anody”...
Konina od zawsze passé?
Marcin H. Gapski
W Europie konie traktowano długo jak święte zwierzęta, o statusie niemal podobnym do świętych krów w Indiach. Także w Polsce koninę jedzono tylko w…
Tajemnica Aldo Moro
Teresa Stylińska
Zabójstwo Aldo Moro – lidera włoskiej chadecji i wielokrotnego premiera – można postawić w jednym szeregu z innymi niewyjaśnionymi do dziś zamachami: na…
Kultura
W SKRÓCIE
AF
5 – 11 marca
ZOBACZYĆ WARTO
AP
16 – 22 marca
Znowu, niestety
Anita Piotrowska
W dokumencie Marcina Koszałki zamiast sensacyjnego odsłonięcia kulisów Euro dostajemy impresję na temat przeżyć „naszych chłopców”, stojących przed zadaniem…
Wypełnianie
Wojciech Nowicki
Oto jedyny, niezwykle obszerny przewodnik po naszej fotograficznej współczesności, jasno tłumaczący przyczyny zmian i pokazujący, jak bardzo jest ona…
Cienie przeszłości
Lektor
Iris Chang: RZEŹ NANKINU. Historia zapomnianego ludobójstwa –
Siła bezsilnych
Agnieszka Holland
,
Marek Zając
Agnieszka Holland, reżyser: Czy jeden sprawiedliwy może zbawić tych innych, którzy są słabsi? Bo ofiara, która nie odciska się na życiu innych, jest…
Felietony
Gdzie Kościół, tam i diabeł
Marek Zając
Mój drogi Piołunie, Rzym. Wieczne Miasto, bella Roma... Wzruszenie aż ściska mnie w gardle. Tyle pięknych wspomnień. Nie ma nic wspanialszego, niż siać zło tam…
Więcej czarów!
Stanisław Mancewicz
Gdy Jarosław Kaczyński wszedł na mównicę z urządzeniem przenośnym, można było rzec głośno, że jesteśmy świadkami przełomu.
Świadkowie
Wojciech Bonowicz
„Zapiski z Homs” Jonathana Littella to –
Czytanie, nieczytanie
Marian Stala
Kolejne raporty Biblioteki Narodowej...
Ramy walki z terrorem w skarpetkach
Jan Klata
Na polskich lotniskach to norma...
DRUGI DZIENNIK PILCHA
Jerzy Pilch
Z nadzieją wstąpiłem w piwniczno-polityczne lupanary, bratać się chcę, bawić, debatować, zaznawać inspiracji, nauki – niestety tancerki marne, śpiewacy głusi,…
Tygodnik Czytelników
U nas pieniądze dobrze pracują!
TP
W 2012 roku każda ofiarowana nam przez państwa złotówka zamieniła się w 8 złotych!
SPOTKANIA Z KS. ADAMEM BONIECKIM
TP
Radom, piątek 15 marca o godz. 13 zapraszamy na spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych, ul. Wodna 13-21.
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
TP
Tischner od A do Z! Zbieramy wspomnienia o księdzu Józefie Tischnerze. Jeśli pamiętasz księdza Józefa Tischnera lub miałeś okazję go spotkać, weź udział w…
KLUB "TYGODNIKA POWSZECHNEGO"
TP
Zapraszamy na:
Zapraszamy na Festiwal Gorzkie Żale
TP
Na Festiwal zaprasza „Tygodnik Powszechny” i Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa, do 27 marca.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce pt. „Maski i twarze patriotyzmu"
TP
Spotkanie zorganizowane jest przez „Tygodnik Powszechny”, Europejską Sieć Pamięci i Solidarności oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera.
Zapraszamy na III edycję Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich
TP
„Tygodnik Powszechny” oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zapraszają na Szema-słuchaj.
Zapraszamy na debatę „Charakterów”
TP
Organizowana przez pismo „Charaktery” debata naukowa pt. „Sumienie i mózg”...
LEKCJE CZYTANIA
TP
„Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego,...
W NASTĘPNYCH NUMERACH
TP
Zapowiedzi
„Między wiarą a niewiarą”
TP
Akademickie Rekolekcje Wielkopostne
Już za tydzień dodatek "Bezpieczne finanse"
TP
W następną środę 20 marca kolejny dodatek: Płatności bezgotówkowe