OBRAZ TYGODNIA

5 – 11 marca 2013

11.03.2013

Czyta się kilka minut

Konklawe. W chwili, gdy ten numer trafi w ręce Czytelników, w Watykanie będą trwały głosowania kardynałów, mających wybrać następcę Benedykta XVI, który przed kilkoma tygodniami ogłosił ustąpienie ze stanowiska. Do Rzymu przyjechało ich 115, na poprzedzających konklawe kongregacjach debatowali m.in. o skandalach targających kurią rzymską za czasów ostatniego pontyfikatu. Na czas głosowań w Watykanie włączono aparaturę zagłuszającą połączenia z telefonów komórkowych.


Sukces i śmierć. Czterech Polaków, Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki i Artur Małek, weszło na niezdobyty dotąd zimą Broad Peak (8051 m n.p.m.) w paśmie Karakorum. Zejść udało się tylko dwóm ostatnim – 58-letni Berbeka i 27-letni Kowalski zaginęli podczas drogi powrotnej w pobliżu szczelin lodowych na przełęczy położonej sto kilkadziesiąt metrów pod szczytem.


Rząd nieodwołany. Sejm odrzucił wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności i powołanie na premiera prof. Piotra Glińskiego. Ponieważ ten ostatni, jako niebędący posłem, nie mógł zdaniem władz Sejmu wystąpić podczas debaty sejmowej, jego wystąpienie odtworzył z trzymanego na mównicy tabletu Jarosław Kaczyński. Fortel przemawiającego przez dwie godziny lidera opozycji był jedynym godnym zapamiętania elementem rytualnego poza tym posiedzenia.


Gowin nieodwołany. „Na starość serce mięknie i nie chcę przesadzać z okrucieństwem” – mówił premier Tusk, kiedy po kilkudniowym wahaniu zdecydował o pozostawieniu w rządzie uważanego za przywódcę frakcji konserwatywnej w PO ministra sprawiedliwości. Podczas rozmów z szefem rządu Jarosław Gowin zadeklarował ponoć lojalność, także w kwestii dalszych prac nad ustawą o związkach partnerskich. W rozmowie z dziennikarzami minister doprecyzował, że popiera rozwiązania proponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, czyli m.in. ułatwienia dla związków nieformalnych w dostępie do informacji medycznej czy w kwestii decydowania o pochówku, ale bez tworzenia w prawie instytucji paramałżeńskich.


Wielka obniżka. Rada Polityki Pieniężnej ustaliła główną stopę procentową na poziomie 3,25 proc. – o 0,5 pkt. proc. mniej niż dotąd. Tak niskich stóp – powiązanych z niskimi ratami kredytu, ale też ze spadkiem oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych – jeszcze w Polsce nie było.


Wojny śmieciowe. Od 1 lipca samorządy w całym kraju będą odpowiadały za odbiór i wywóz śmieci. Obecnie trwa ustalanie cen za tę usługę; w większości gmin mają wzrosnąć nawet kilkakrotnie i będą się wiązać z dodatkową opłatą za segregowanie.


Polak nie czyta. Z badań Biblioteki Narodowej, omówionych przez „Gazetę Wyborczą”, wynika, że ponad 60 proc. naszych rodaków nie miało w 2012 r. styczności z żadną książką.


Biskupi nie czytają. Mimo publikacji na łamach „TP” artykułu o. Ludwika Wiśniewskiego, opisującego upolitycznienie TV Trwam, Episkopat Polski zaapelował o przyznanie tej stacji miejsca na cyfrowym multipleksie, mówiąc, że odrzucenie przez KRRiT kolejnego wniosku w tej sprawie „oznaczałoby wyraźną dyskryminację wiernych Kościoła katolickiego w Polsce”, sama telewizja zaś „ofiarnie służy dziełu pogłębiania wiary w Ojczyźnie i poza jej granicami, pełniąc posługę ewangelizacyjną. Stanowi także pomoc w odczytywaniu rzeczywistości religijnej, społecznej i informacyjnej naszej Ojczyzny”. Podczas obrad Episkopatu zaakceptowano projekt zamiany Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis od podatku w wysokości 0,5 proc.


Graczyk niewinny. Krakowski sąd oddalił apelację w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, wytoczonej autorowi książki „Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego” przez Jacka Pszona. Pszon, syn wieloletniego redaktora „TP” Mieczysława, uznał, że praca Romana Graczyka godzi w kult pamięci jego ojca, uznając formę kontaktów Mieczysława Pszona z SB za formę współpracy z nią. Sąd tymczasem orzekł, że książka była fragmentem dyskursu historycznego, w którym osoby „nawet o tak wspaniałej działalności” podlegają ocenie.


Warszawski szczyt. Kanclerz Angela Merkel, prezydent François Hollande oraz przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w stolicy Polski o współpracy w dziedzinie obronności, w tym o powołaniu wspólnego oddziału wojskowego. Przy okazji szczytu Instytut Wolności (think tank założony m.in. przez Igora Janke) zorganizował na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z premierem Viktorem OrbÁnem.


Jesień patriarchy. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prezydent Wenezueli Hugo ChÁvez, lewicowy dyktator bogatego – obfitującego w złoża ropy naftowej – kraju. W ciągu miesiąca od śmierci ChÁveza muszą się odbyć nowe wybory.


Jedzcie szczaw. Stefan Niesiołowski zakwestionował w programie telewizyjnym dane fundacji „Maciuś”, z których wynika, że 800 tys. polskich dzieci jest niedożywionych. „Mirabelki jedliśmy, wyjadałem szczaw z nasypu – wspominał czasy swojego dzieciństwa poseł PO. – A teraz te owoce leżą na ziemi. Szczawiu nikt nie zjada”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2013