Już za tydzień dodatek "Bezpieczne finanse"

W następną środę 20 marca kolejny dodatek: Płatności bezgotówkowe

11.03.2013

Czyta się kilka minut

Czy elektroniczny pieniądz jest bezpieczny? W bankowości pojawiają się nowe rozwiązania techniczne, za nimi idą nowe e-narzędzia do płatności i rozliczeń.


Czy polskie i europejskie prawo nadąża za tymi zmianami? Krzysztof Sobczak rozmawia z Rafałem Skibą, radcą prawnym, autorem bloga „Pieniądze i Prawo”.


Nie taki internet straszny. Stosowanie powszechnych zabezpieczeń i odrobina ostrożności wystarczy, aby uchronić bankowe konto przed włamaniem internetowych złodziei – pisze Rafał Pisera. – „Najsłabszym ogniwem jest człowiek”, zwykli mawiać technokraci, którym jak dotąd nie udało się zaprojektować systemu informatycznego całkowicie odpornego na ataki cyberprzestępców. Nawet jeśli to tylko sprytna wymówka z ich strony, to prawdą jest, że przed większością zagrożeń, czyhających na użytkownika internetowego konta bankowego można się ustrzec, dochowując należytej staranności w trakcie korzystania z niego.


Jak zaoszczędzić, używając karty kredytowej? Są osoby, które twierdzą, że karta kredytowa to narzędzie z piekła rodem: uzależnia od zakupów, wpycha w pętlę zadłużenia, oddaje w niewolę bankom. Ale prawda jest też taka, że mądrze używany plastikowy pieniądz umożliwia błyskawiczny dostęp do darmowego kredytu i pozwala uniknąć finansowych stresów. Dzięki karcie możemy np. opłacić w terminie czynsz, rachunki za telefon lub spłacić ratę kredytu. Co więcej, można też na niej sporo zaoszczędzić, bo wiele sklepów, restauracji, hoteli czy linii lotniczych oferuje płacącym rabaty i bonusy – radzi Ewa Wesołowska.


Pochwała plastikowego pieniądza. Historia kart płatniczych liczy sobie lat ponad 60, w Polsce mamy z nimi do czynienia od lat 80., ale dopiero po 1989 roku stały się popularne – przypomina Bazyl Lipszyc. – Dla olbrzymiej większości użytkowników istotne są dwie zasadnicze ich funkcje: można za ich pomocą płacić za zakupy lub wyjąć pieniądze z bankomatu. Banki oferują wiele rodzajów kart płatniczych, jak więc wybrać najwłaściwszą dla nas?



ZAPRASZAMY DO LEKTURY trzeciego DODATKU Z CYKLU „BEZPIECZNE FINANSE” – JUŻ OD ŚRODY 20 MARCA W KIOSKACH


Następny odcinek ukaże się:


Przedsiębiorczość w wydaniu „Tygodnika Powszechnego” nr 17/2013, od 24 kwietnia w kioskach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2013