Papież zobaczy światło

Kard. Miloslav Vlk, emerytowany metropolita praski: Najważniejsza jest reforma Kurii Rzymskiej, a następnie rozwiązywanie problemów pedofilii. Trzeba zadbać o poziom duchowieństwa. Rozwinąć dziedzictwo, które przyniósł Sobór Watykański II.

11.03.2013

Czyta się kilka minut

MAREK ZAJĄC, KRZYSZTOF TOMASIK: Jakiego papieża potrzebuje Kościół?

KARD. MILOSLAV VLK: Kościół potrzebuje papieża, który jest głęboko zanurzony w Jezusie Chrystusie i prowadzony przez Ducha Świętego. To jest najistotniejsze, fundamentalne. A dopiero potem – papieża, który nawiąże do dziedzictwa Jana Pawła II i Benedykta XVI. Będzie otwarty na świat. Będzie miał dość energii i siły, aby rozwiązywać problemy, które pojawiły się w samym Kościele, a jednocześnie – stoją przed Kościołem.

Jakie wyzwania ma Ksiądz Kardynał na myśli?

Najważniejszym jest niewątpliwie reforma Kurii Rzymskiej, a następnie rozwiązywanie problemów pedofilii. Trzeba zadbać o poziom duchowieństwa. Rozwinąć dziedzictwo, które przyniósł Sobór Watykański II. To znaczy: życie z wiary, doświadczenie Ewangelii i świadectwo!

A czego życzy Ksiądz Kardynał nowemu papieżowi?

Aby był pełen Ducha Świętego. Aby nie pozwolił się skrępować tymi cieniami, które są w Kościele. Powinien też widzieć dużo jasnych stron. Zobaczyć istniejącą w nim świętość. Jeden z kardynałów przypomniał niedawno na kongregacjach, ilu kanonizacji dokonał Jan Paweł II. A ja bym do tego obrazu dodał jeszcze jego zaproszenie skierowane w 1998 r. do kościelnych ruchów...

... chodzi o spotkanie zorganizowane w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Wtedy zobaczyliśmy prawdziwe działanie Ducha Świętego w dzisiejszym Kościele. I nowy papież także musi to widzieć. Nie może się ograniczyć tylko do rozwiązywania jednego problemu za drugim.

Dlaczego tuż przed konklawe przyjechał Ksiądz Kardynał do Mentorelli, jednego z najstarszych we Włoszech sanktuariów maryjnych?

Bo przybywali tu poprzedni papieże, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Przyszliśmy się tu modlić w jedności właśnie z nimi.

Ksiądz Kardynał stracił już prawo głosu na konklawe. Co Ksiądz Kardynał będzie robił, gdy elektorzy wejdą do Sykstyny?

Będę się modlić! Bo konklawe jest wynikiem modlitw odmawianych na całym świecie, także przez kardynałów. Nasze kolegium nie tylko dyskutuje, ale również się modli. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2013