Reklama

Tajemnica Aldo Moro

Tajemnica Aldo Moro

11.03.2013
Czyta się kilka minut
Zabójstwo Aldo Moro – lidera włoskiej chadecji i wielokrotnego premiera – można postawić w jednym szeregu z innymi niewyjaśnionymi do dziś zamachami: na prezydenta Kennedy’ego czy szwedzkiego premiera Palmego.
Aldo Moro na zdjęciu wysłanym mediom przez terrorystów; 18 marca 1978 r. Fot. Bettmann / CORBIS
T

To zdjęcie obiegło świat 35 lat temu: mężczyzna, z wyrazem rezygnacji na twarzy, w rozpiętej pod szyją koszuli, pod nieregularną, wpisaną w koło pięcioramienną gwiazdą – i napis: Brigate Rosse. Czerwone Brygady: w latach 70. największa, najbardziej aktywna i najgroźniejsza włoska organizacja terrorystyczna.
Człowiek ze zdjęcia to najbardziej prominentna postać spośród ponad 70 ofiar tej organizacji: Aldo Moro, przywódca Chrześcijańskiej Demokracji, premier czterech rządów, kilkakrotnie minister spraw zagranicznych. Uprowadzony przez Czerwone Brygady w biały dzień, 16 marca 1978 r. na rzymskiej ulicy, przez 55 dni przetrzymywany i następnie z zimną krwią zastrzelony.
Po 35 latach od wydarzeń, które uważa się za najbardziej dramatyczny czas w powojennej historii Włoch, Aldo Moro może zostać wyniesiony na ołtarze. Jesienią ubiegłego roku władze diecezji rzymskiej...

9738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]