Reklama

Ratuj się, kto może

Ratuj się, kto może

11.03.2013
Czyta się kilka minut
Weekendowa i nocna pomoc medyczna to w Polsce fikcja. Zamiast pomstować na szturmujących oddziały ratunkowe pacjentów, czas dopasować przepisy do ludzi. Nie na odwrót.
Ratownicy na dyżurze, Warszawa, 29 grudnia 2010 r. Fot. Bartosz Krupa / EAST NEWS
D

Dominika ze Skierniewic – dziewczynka, która zmarła, bo za późno dotarła do specjalistycznego szpitala – nie jest pierwszym dzieckiem, które w ostatnich tygodniach odeszło w dramatycznych okolicznościach. Wcześniej był 3,5-miesięczny Bartek, którego rodzice krążyli pomiędzy przychodnią udzielającą nocnej pomocy a szpitalem w Chełmie. Potem dowiedzieliśmy się o małej Lenie, leczonej na przeziębienie – ponad tydzień temu zmarła z powodu sepsy.
W reakcji na tragedie dzieci pięścią w stół uderzyli Lidia i Jerzy Owsiakowie. Liderzy Fundacji WOŚP zagrozili, że Orkiestra przestanie dofinansowywać szpitale. Problemem nie są kosmici, tylko obojętność lekarzy i niewydolność systemu ratowania życia – stwierdzili. Ich wypowiedź – jakkolwiek oceniać jej emocjonalność – podziałała jak wylany nagle na głowę kubeł zimnej wody. Jakby dopiero skierniewicka tragedia pokazała, jak jest źle....

12895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]