Reklama

Widzieć i nie upokarzać

Widzieć i nie upokarzać

11.03.2013
Czyta się kilka minut
W życiu brakuje nam czasu, sił, cierpliwości czy zapału. Ten brak zawstydza nas, tak jak puste dzbany po winie zawstydziły gospodarza wesela w Kanie Galilejskiej. Nie zawsze mamy odwagę, by prosić o pomoc – wszak nasze niedobory są tak prozaiczne.

Nie mają już wina” (J 2, 3)
Było wesele. Radość, taniec i śpiew. I było wino. Goście dobrze się bawili, ale po jakimś czasie (w owym czasie wesela trwały zazwyczaj siedem dni) wina zabrakło. Czy gości przyszło więcej, niż planowano? Czy wypili więcej, niż zakładał gospodarz? Tego nie wiemy. W każdym razie gospodarz się przeliczył – wina zabrakło.
Wśród gości weselnych był Jezus razem ze swoimi uczniami. A także Maryja. Zapewne rozniosła się już wieść o świadectwie, jakie o Jezusie dał Jan, chociaż Jezus nie uczynił jeszcze niczego, co dowodziłoby jego nadzwyczajnego posłania. Czy weselnicy zdawali sobie sprawę, że jest wśród nich oczekiwany Mesjasz – Syn Boży? Uczniowie pewnie tak; Natanael wyznał to wszak wyraźnie (pytanie tylko, czy rozumiał?), ale, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, jego słowa nie przedostały się jeszcze do publicznej świadomości. Inaczej weselni...

4070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]