Reklama

Czytanie, nieczytanie

Czytanie, nieczytanie

11.03.2013
Czyta się kilka minut
Kolejne raporty Biblioteki Narodowej...
1

1
...dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce należą do nowego gatunku literatury katastroficznej. Z ostatniego z nich, obszernie omówionego przez Małgorzatę I. Niemczyńską („Gazeta Wyborcza” z 8 marca) wynika, że w roku 2012 „kontaktu z ani jedną książką nie miało 60,8 proc. Polaków”. W tym samym czasie więcej niż 6 książek przeczytało 11 proc. mieszkańców naszego kraju; także ta wiadomość nie brzmi radośnie.
2
Jako starszy księgowy (by nawiązać do tytułu świetnego tomu felietonów Jacka Dehnela) czuję się przymuszony do wyznania, iż w roku 2012 przeczytałem 453 książki. Trudno ukryć: należę do wymierającego klanu dziwaków, oddalonych od głównej pasji naszego narodu, jaką stało się nieczytanie. Trochę pociesza mnie fakt, iż „Tygodnikowy” Lektor przeczytał w tym czasie jeszcze więcej, a więc jest jeszcze bardziej wynarodowiony.
...

1791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]