Reklama

Ładowanie...

Przyjaciele wspólnej przeszłości

11.03.2013
Czyta się kilka minut
W Krakowie po raz piąty przyznano Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Laureatami za ubiegły rok zostali: Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza.
N

Nagroda, nad którą pieczę sprawuje Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za inicjatywy społeczne na ich rzecz. Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w krakowskim magistracie.
– Jego imponująca skromność, wielkie serce i otwartość pomagały w rozwiązywaniu trudnych spraw, jak konflikt wokół klasztoru karmelitanek w Oświęcimiu – mówił w laudacji o Stefanie Wilkanowiczu (laureat w pierwszej kategorii) prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przypominał, że nagrodzony jest m.in. współautorem kompromisowej preambuły do polskiej konstytucji, godzącej wrażliwość ludzi religijnych i niewierzących.
Stefan Wilkanowicz – b. redaktor „Tygodnika Powszechnego”, wieloletni naczelny „Znaku” – już w 1970 r. zorganizował rekolekcje oświęcimskie,...

2310

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]