Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 28/2010
Data wydania:
11.07.2010
Numer wydania:
28
Rok wydania:
2010
Edytorial
Zszywanie Polski
Ks. Adam Boniecki
Słyszałem zalecenie księdza, by wybierać tego, który jest "do końca katolikiem". Prawdopodobnie mało kto się zastanowił, do jakiego końca i co to…
Krzyż nie dyskryminuje
Ks. Adam Boniecki
W 2002 r. Soile Lautsi Albertin - obywatelka włoska pochodzenia fińskiego - wraz z mężem, rodzice dwojga dzieci uczących się w państwowej szkole w Albano Terme…
Komentarze
Komorowski musi dopiero wygrać
Andrzej Brzeziecki
W wyborach prezydenckich wygrała, jakkolwiek zabrzmi to banalnie, demokracja. I to wygrała podwójnie. Po pierwsze, większość wyborców zdecydowała, kto będzie…
Od spodni do kosmosu
Michał Kuźmiński
Od 80 do 90 proc. abiturientów zdało maturę z matematyki, która po ćwierćwieczu wróciła jako obowiązkowy element kończącego szkołę średnią testu, zwanego…
Na dźwiękach titi-taka
Marek Bieńczyk
Dokąd tak naprawdę zmierzasz, Hiszpanio, co przeciwstawisz krasnej płachetce Angeli Merkel, jak się odniesiesz do czerwonej garsonki niemieckiej damy,…
Kraj
Dwóch na huśtawce
Jarosław Flis
W kampanii było wiele negatywnych emocji. Jednak obaj kandydaci starali się przede wszystkim zabiegać o centrowego wyborcę, i te zabiegi nadawały ton ostatnim…
Państwo Platformy
Wojciech Załuska
PO ma dziś władzę, o jakiej marzyli wszyscy reformatorzy. Władzę, która może przewrócić w głowach ludziom słabym. Nie ma powodów, by się tego obawiać, ale nie…
Miodowy miesiąc Platformy
Jan Kofman
Prof. Jan Kofman, politolog: Zapowiedź rozliczania rządu, PO i Rosji za tragedię smoleńską może oznaczać, że powrót Jarosława Kaczyńskiego do dawnej retoryki…
PiS wersja 2.0
Robert Mazurek
Jarosław Kaczyński co 10 lat zmienia partię. Teraz czas na zmianę PiS.
Kiedy lewica zacznie myśleć?
Jarosław Makowski
Mimo chwilowego entuzjazmu polska lewica jest w głębokiej defensywie.
Spór o „Nabijanie w butelkę”
Odpowiedź firmy Karman
Sprostowanie
Michał Olszewski
W tekście "Streljaj" mojego autorstwa, opublikowanym w numerze 18/10 "TP", mylnie zacytowałem fragment wiersza, rozesłanego do redakcji…
Wiara
Czytania liturgiczne 11 - 18 lipca 2010
CZYTANIA LITURGICZNE (11 - 18 VII)
Matot-Masei
Paweł Śpiewak
Księga Liczb 30, 2 - 36, 13
Ewangelia zgorszonych
Abp Józef Życiński
W szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i jedli wykruszając ziarna rękami. Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: "Czemu czynicie to,…
Niestała jak Kościół
Elżbieta Adamiak
Elżbieta Adamiak, teolog: Kończąc studia nie zdawałam sobie sprawy, jakie znaczenie dla mojej przyszłości może mieć to, że jestem kobietą. Kiedy zrozumiałam,…
Pierwszy feminista
Józef Majewski
Jezus szokował swoich współczesnych stosunkiem do kobiet, łamiąc dyskryminujące je zwyczaje i normy. Jego feministyczny radykalizm, od którego Kościół szybko…
Wakacje z duszami
O. Wacław Oszajca SJ
Powiadają, że jeśli chcesz do łez rozśmieszyć Pana Boga, to dokładnie, co do minuty, zaplanuj następny dzień. Skoro tak, to Pan Bóg zaśmiewa się do rozpuku,…
Wracamy do normy
Artur Sporniak
Nominacja abp. Celestino Migliore na nuncjusza w Polsce kończy czas wyjątkowości stosunków naszego kraju z Watykanem, związanej z wyborem Jana Pawła II na…
Odprężenie
XABO / „Avvenire”
Stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Rosją wspięły się na najwyższy szczebel. To finał procesu rozpoczętego w roku 1989.
Kuria bez Kaspera
MaM/KAI
Ostatni tydzień przyniósł szereg nominacji na kluczowe stanowiska w Kurii Rzymskiej.
28 czerwca - 5 lipca 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Szok z natury
Patryk Stanik
Cuda" C. S. Lewisa, napisane w 1947 r. i raz jeszcze przejrzane przez autora na trzy lata przed śmiercią w roku 1963, nie są zebraniem świadectw…
Świat
Clinton w Krakowie
TP
"Tacy dziennikarze jak Jerzy Turowicz, syn Krakowa, zadawali trudne pytania, które mobilizowały Polskę do większych wysiłków" - powiedziała…
Szpiedzy naszych czasów
Wojciech Pięciak
"Rudowłosa Mata Hari" ma 28 lat, puszyste włosy i głębokie spojrzenie. Anna Chapman, z domu Kuszenko, znalazła się wśród 10 osób aresztowanych przez…
A co ja mogę zrobić?
LaTosha Brown
LaTosha Brown, koordynatorka pomocy nad Zatoką Meksykańską: Wyciek ropy to także szansa, aby każdy zobaczył, co się dzieje, zastanowił się nad swym życiem i…
Jak naprawić nasz świat
Magdalena Rittenhouse
Nieustający wyciek ropy u wybrzeży USA to największa katastrofa ekologiczna w dziejach tego kraju. Coraz czarniejsze scenariusze sprawiają, że wielu Amerykanów…
Stracona szansa Merkel
Joachim Trenkner
Niemcy mają najmłodszą parę prezydencką w historii: nowa głowa państwa Christian Wulff ma 51 lat, jego żona Bettina 36. To jedna z niewielu sympatycznych…
Gauck, nauczyciel wolności
Joachim Trenkner
Całe Niemcy, zachodnie i wschodnie, doświadczyły w minionych tygodniach rzeczy niezwykłej: poczucia zbiorowej i spontanicznej sympatii dla człowieka z dawnej…
Historia
Bez cudu na Powiślu
Adam Węgłowski
90 lat temu, 11 lipca 1920 r., Polska przegrała plebiscyty na Powiślu, Warmii i Mazurach: większość głosujących wolała być obywatelami Niemiec. Nie mogliśmy…
Geniusz i jego epoka
Joachim Trenkner
Wielbiony jako dyrygent i pogardzany jako kompozytor: kim był Gustav Mahler, człowiek, który zrewolucjonizował muzykę przełomu XIX i XX wieku?
Nauka
Zanim zamarzł potop
Adam Zubek
Wielki biblijny kataklizm poruszał najwybitniejsze umysły nowożytnej nauki. Przy jego pomocy wyjaśniano zjawiska o nieznanym wówczas pochodzeniu. W kwestii…
Poszukiwacze zaginionej arki
Rafał Motriuk
Odnalezienie biblijnej Arki Noego od lat rozpala wyobraźnię. Pojawiają się ambitne projekty archeologiczne, materiał dowodowy i liczne interpretacje. Wszystkie…
Kultura
Rozmówki polsko-włoskie
Jerzy Pomianowski
,
Pietro Marchesani
Grzegorz Nurek: Aby spotkać się z włoskim kolegą, Jerzy Pomianowski nie szukał go w Genui, gdzie Pietro Marchesani wykłada polonistykę, ani w Pizie, gdzie sam…
Samotność w tłumie
Agnieszka Sabor
,
Piotr Kosiewski
Magdalena Abakanowicz jest klasykiem - dla świata. Jej prace, od lat obecne w najważniejszych kolekcjach, wracają wreszcie do Polski.
Wiersze Tadeusza Dąbrowskiego
Tadeusz Dąbrowski
Tak, hilfe
Inga Iwasiów
W poezji Brygidy Helbig urzekają redukcja i skromność, z których wykluwa się mądrość i głębia.
Inna twarz miasta
Lektor
Barbara Zbroja, Konrad Myślik: NIEZNANY PORTRET KRAKOWA - znakomity pomysł: ułożyć nową opowieść o mieście, czytając stare fotografie. Nie te, które pokazują…
Niekoszerna miłość
Anita Piotrowska
"Oczy szeroko otwarte" to rzadki przypadek, kiedy w kinie udaje się udźwignąć prawdziwy ciężar zderzenia zakazanej miłości i religijnego tabu.
28 czerwca - 5 lipca
Festiwal Era Nowe Horyzonty
10 - 16 lipca
Pogodna
Felietony
Najszybciej pisze się o polityce
Wojciech Bonowicz
Zasnąłem, jeszcze zanim zaczęła się debata. Obudziłem się, kiedy jeden z kandydatów wręczał drugiemu do podpisu konstytucję i - będąc ciągle w półśnie -…
Kończ pan, Panie Turek!
Jan Klata
(Test zamknięty)
TVP, ciąg dalszy
Marian Stala
W niekończącą się dyskusję o TVP włączył się na kilka dni przed wyborami Donald Tusk. W wywiadzie udzielonym redakcji "Polityki" (nr 27/10) premier…
A teraz...
Józefa Hennelowa
W wieczór piątkowy, cztery godziny przed końcem kampanii wyborczej, TVN 24 zamiast przewidzianej o tej porze rozmowy dziennikarza z politykiem ("Piaskiem…
Bal kostiumowy
Ewa Szumańska
Nadeszła teraz pora zdejmowania kostiumów. Były wśród nich lepsze i gorsze, czyli bardziej śmieszne. Kaczyński objawił się jako polityk delikatny i czuły,…
Zmysły
Głos większości
Michał Paweł Markowski
Uwaga wszystkich kibiców skupia się na piłkarskich komentatorach. Jakie głupstwa powiedzą, jak strasznie się przejęzyczą, jak bezczelnie zgwałcą świętą mowę…
Dodatki w numerze TP 28/2010
Zielona Brama
Turystyka napędzana parą
Jerzy Dziekoński
Ełcka wąskotorówka wciąż rozwija prędkość zaprzęgu konnego i zapewnia zbliżony komfort podróży. Czym zatem uwodzi turystów? I dlaczego zdobywa dotacje z…