Reklama

Bez cudu na Powiślu

Bez cudu na Powiślu

06.07.2010
Czyta się kilka minut
90 lat temu, 11 lipca 1920 r., Polska przegrała plebiscyty na Powiślu, Warmii i Mazurach: większość głosujących wolała być obywatelami Niemiec. Nie mogliśmy czy nie potrafiliśmy osiągnąć więcej?
Przedstawiciele państwa niemieckiego przejmują władzę na terenach plebiscytowych od Międzynarodowej Komisji Alianckiej; Olsztyn, lipiec 1920 r. / fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
6

600 lat temu wygraliśmy pod Grunwaldem. 90 lat temu przeżyliśmy "cud nad Wisłą". Ale w tym samym roku 1920 przegraliśmy inną bitwę, przez co sam mazurski Grunwald - tak mocno osadzony w naszej świadomości - do odrodzonej Polski nie wrócił.

Przeprowadzenie głosowania na Warmii, Mazurach i Powiślu - mającego określić wolę mieszkańców tych ziem: czy chcą żyć w Niemczech, czy w Polsce - przewidywał traktat wersalski, kończący I wojnę światową. Plebiscyty odbyły się w dwóch okręgach: olsztyńskim i kwidzyńskim. W pierwszym Polskę wybrało zaledwie 2,09 proc. głosujących (7980 osób), w drugim 7,58 proc. (7947 osób). Jeden z szefów niemieckiej akcji agitacyjnej Max Worgitzki stwierdził, że Niemcy "bez głosów polskich nigdy plebiscytu by nie wygrali".

Dlaczego Polacy nie głosowali za Polską? Dlaczego doszło do "jednego z najbardziej tragicznych momentów...

13289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]