Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Bez cudu na Powiślu

Bez cudu na Powiślu

06.07.2010
Czyta się kilka minut
90 lat temu, 11 lipca 1920 r., Polska przegrała plebiscyty na Powiślu, Warmii i Mazurach: większość głosujących wolała być obywatelami Niemiec. Nie mogliśmy czy nie potrafiliśmy osiągnąć więcej?
Przedstawiciele państwa niemieckiego przejmują władzę na terenach plebiscytowych od Międzynarodowej Komisji Alianckiej; Olsztyn, lipiec 1920 r. / fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
6

600 lat temu wygraliśmy pod Grunwaldem. 90 lat temu przeżyliśmy "cud nad Wisłą". Ale w tym samym roku 1920 przegraliśmy inną bitwę, przez co sam mazurski Grunwald - tak mocno osadzony w naszej świadomości - do odrodzonej Polski nie wrócił.

Przeprowadzenie głosowania na Warmii, Mazurach i Powiślu - mającego określić wolę mieszkańców tych ziem: czy chcą żyć w Niemczech, czy w Polsce - przewidywał traktat wersalski, kończący I wojnę światową. Plebiscyty odbyły się w dwóch okręgach: olsztyńskim i kwidzyńskim. W pierwszym Polskę wybrało zaledwie 2,09 proc. głosujących (7980 osób), w drugim 7,58 proc. (7947 osób). Jeden z szefów niemieckiej akcji agitacyjnej Max Worgitzki stwierdził, że Niemcy "bez głosów polskich nigdy plebiscytu by nie wygrali".

Dlaczego Polacy nie głosowali za Polską? Dlaczego doszło do "jednego z najbardziej tragicznych momentów...

13289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]