Reklama

Geniusz i jego epoka

Geniusz i jego epoka

06.07.2010
Czyta się kilka minut
Wielbiony jako dyrygent i pogardzany jako kompozytor: kim był Gustav Mahler, człowiek, który zrewolucjonizował muzykę przełomu XIX i XX wieku?
A

Austriacki kompozytor Arnold Schönberg, pionier awangardowych technik muzycznych, zwał go "świętym". Filozof Ernst Bloch uważał go za "męża niebiańskich hymnów" z powodu jego ciągłych poszukiwań Boga. Dyrygent Bruno Walter opisywał swego przyjaciela jako człowieka, który "nie znał momentów trywialnych". Socjolog Theodor Adorno ubolewał, że nienawiść, jakiej doświadczał nasz bohater, "podszyta nutą antysemicką", niewiele różniła się "od nienawiści skierowanej przeciw jego nowej muzyce". A sam Gustav Mahler - jego bowiem dotyczą te wypowiedzi - prorokował: "Mój czas dopiero nadejdzie".

Wielbiony i niedoceniony

Zdawałoby się, że dziwne to wyznanie - w końcu Mahler, urodzony 7 lipca 1860 r. w miejscowości Kalište (wtedy Cesarstwo Austrii, dziś Czechy), już za życia stał się gwiazdą, a fetowano go na całym świecie. Zapełniał sale...

8226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]