Reklama

Stracona szansa Merkel

Stracona szansa Merkel

06.07.2010
Czyta się kilka minut
Niemcy mają najmłodszą parę prezydencką w historii: nowa głowa państwa Christian Wulff ma 51 lat, jego żona Bettina 36. To jedna z niewielu sympatycznych rzeczy, jakie zdarzyły się ostatnio w berlińskiej polityce. Druga to sukces Joachima Gaucka, który mimo porażki może czuć się moralnym zwycięzcą wyborów.
J

Jeśli ktoś może poczuwać się do sukcesu, to jest nim konkurent Wulffa, wysunięty jako kandydat do najwyższego urzędu przez socjaldemokratyczno-zieloną opozycję. 70-letni Joachim Gauck, były pastor, były opozycjonista z czasów komunistycznej NRD i były szef urzędu odpowiedzialnego za udostępnianie akt tajnej policji Stasi, już przed głosowaniem zdobył serca Niemców. Przegrał, ale nikt nie ma wątpliwości, że gdyby Niemcy wybierali swojego prezydenta jak Polacy, w głosowaniu powszechnym, zdecydowana większość postawiłaby na Gaucka.

Policzek dla Merkel

W minioną środę trzeba było aż trzech kolejnych głosowań, żeby Wulff, były premier landu Dolna Saksonia, uzyskał w końcu wymaganą liczbę głosów w Zgromadzeniu Federalnym. Ponieważ w Niemczech prezydent jest wyłaniany przez to gremium, składające się z posłów do Bundestagu i ...

5565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]