Reklama

Wracamy do normy

Wracamy do normy

06.07.2010
Czyta się kilka minut
Nominacja abp. Celestino Migliore na nuncjusza w Polsce kończy czas wyjątkowości stosunków naszego kraju z Watykanem, związanej z wyborem Jana Pawła II na papieża.
Z

Za pontyfikatu Jana Pawła II należeliśmy do nielicznych krajów w historii watykańskiej dyplomacji, w których funkcji nuncjusza nie pełnił cudzoziemiec. Zwyczajną praktyką jest, że nuncjusz jest innej narodowości niż obywatele kraju, w którym pełni funkcję - po to, by zachować dystans i neutralność wobec lokalnego Kościoła i lokalnych problemów. Ze względu na szczególną relację do Polski Jan Paweł II zdecydował się powierzyć warszawską nuncjaturę jednemu ze swoich najbliższych współpracowników - szefowi polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, abp. Józefowi Kowalczykowi. Ale była to sytuacja wyjątkowa - dzisiaj wracamy do normy.

Abp Migliore należy do doświadczonych watykańskich dyplomatów: przeszedł szkołę najbardziej delikatnych misji i w karierze dyplomatycznej dotarł już bardzo wysoko. W 1980 r., po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej, podjął pracę w ...

2162

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]