Reklama

Gauck, nauczyciel wolności

Gauck, nauczyciel wolności

06.07.2010
Czyta się kilka minut
Całe Niemcy, zachodnie i wschodnie, doświadczyły w minionych tygodniach rzeczy niezwykłej: poczucia zbiorowej i spontanicznej sympatii dla człowieka z dawnej NRD. "Gauck jest tym, kogo dziś nam trzeba" - brzmiał tytuł wstępniaka w dzienniku "Welt", który zwykle popiera chadecję. Wyjątkowo zgodnie wyglądała okładka magazynu "Spiegel", który wołał: "Gauck byłby lepszy".
W

Wysuwając kandydaturę Gaucka, socjaldemokraci i Zieloni trafili w dziesiątkę. Kapitałem Gaucka jest "życie", triumfował lider SPD Sigmar Gabriel, gdy kapitałem Wulffa - jedynie jego "polityczna kariera". Tym razem z Gabrielem zgadzało się wyjątkowo wielu polityków chadecji i liberałów, którzy otwarcie wyrażali sympatię wobec kandydata konkurencji. A sam Gauck, NRD-owski opozycjonista i przez 10 lat szef "niemieckiego IPN-u", zauważał nie bez satysfakcji, że pierwszym, który wpadł na pomysł wysunięcia jego kandydatury, był akurat Jürgen Trittin - dziś polityk Zielonych, ale za młodu zachodnioniemiecki komunista. "Czy to nie zabawne?" - pytał ten, który 20 lat temu obalał komunizm.

Gauck nie będzie prezydentem, ale dokonał rzeczy niezwykłej: jego kandydatura zmieniła klimat polityczny. Można rzec: Gauck dowiódł, że mimo apokaliptycznych scenariuszy demokracja...

2675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]