Reklama

Ładowanie...

Kuria bez Kaspera

06.07.2010
Czyta się kilka minut
Ostatni tydzień przyniósł szereg nominacji na kluczowe stanowiska w Kurii Rzymskiej.
B

Benedykt XVI przyjął 30 czerwca rezygnację (w związku z przejściem na emeryturę) prefekta Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej, kard. Giovanniego Battisty Re. Jego następcą na obydwóch funkcjach mianował dotychczasowego arcybiskupa Québecu kard. Marca Ouelleta.

Kard. Ouellet (ur. 1944) był m.in. wykładowcą filozofii w seminarium w stolicy Kolumbii, Bogocie, kierowanym wówczas przez kanadyjską prowincję sulpicjanów - jest członkiem tego zgromadzenia. Studiował w Rzymie, w 1983 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 2001 r. został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i otrzymał sakrę biskupią. W 2002 r. został arcybiskupem metropolitą Québecu, rok później kardynałem.

Papież ogłosił jednocześnie nominację przewodniczącego...

3832

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]