Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 25/2010
Data wydania:
20.06.2010
Numer wydania:
25
Rok wydania:
2010
Edytorial
Co po wyborach?
Ks. Adam Boniecki
Którykolwiek z kandydatów wygra wybory (a któryś je wygra), nie będzie prezydentem idealnym. Ale czy to będzie powód do żałoby narodowej?
Komentarze
Pacjenci bez granic
Marek Nowicki
Wielka reforma czy krach systemu? Tak skrajne pytania pojawiają się w debacie toczącej się po tym, jak tydzień temu ministrowie zdrowia Unii Europejskiej…
Bhopal: farsy ciąg dalszy
Kilka dni temu zapadł wyrok w sprawie największej katastrofy przemysłowej w historii świata. Dopiero teraz, ponad 25 lat po tragedii. Sąd w indyjskim mieście…
Słodko, ostro, za ostro
Jarosław Flis
Jest truizmem stwierdzenie, że w demokracji rolą opozycji jest krytykowanie rządzących. Zaś naturalną obroną rządzących jest odpieranie tych ataków przez…
Oczyszczenie z klerykalizmu
Ks. Jacek Prusak SJ
Rok Kapłański się skończył, a mi w uszach dźwięczą słowa wypowiedziane przez kard. Christopha Schönborna do księży zebranych w Ars pod koniec września 2009 r.…
Kroniki Mundialu (I): kopnąć jabulani
Marek Bieńczyk
Kluby puściły mistrzostwom krew; oczywiście mundial jest wciąż najważniejszy, lecz nie zdaje się już takim świętem jak kiedyś, w powietrzu fruwa jakieś…
Kraj
A jeśli wygra Kaczyński...
Dominika Wielowieyska
Przemieniony Jarosław Kaczyński nie zmienił jednak swoich fundamentalnych poglądów: sam nie ma pomysłu na służbę zdrowia, ale zablokuje wszystko, co przygotuje…
A jeśli wygra Komorowski...
Piotr Zaremba
Łatwość, z jaką Bronisław Komorowski jako tymczasowa głowa państwa uznał się za uprawnionego do definitywnych politycznych rozstrzygnięć, pokazuje, że i on nie…
Stare gadżety
Jarosław Flis
,
Tadeusz Sławek
,
Janusz A. Majcherek
,
Artur Wołek
Debatę o finiszu kampanii prezydenckiej, z udziałem Janusza Majcherka, Artura Wołka, Jarosława Flisa i Tadeusza Sławka, poprowadził Jarosław Kuźniar (TVN 24)
Przyszłość rzeczywistości
Michał Boni
Minister Michał Boni: Najtrudniej będzie w latach 2012-14. Rozwój infrastruktury mamy zapewniony do 2012 r., potem realne nowe fundusze z UE będą najwcześniej…
Rysa
Przemysław Wilczyński
Popowodziowe statystyki nie obejmą liczby załamań, stanów depresyjnych i zawałów serca, które przychodzą kilka dni, tydzień, miesiąc po wszystkim.
Nabijanie w butelkę
Michał Olszewski
Najlepszym interesem w polskiej branży odpadowej jest obrót szkłem, które nie istnieje. Na sfałszowanych dokumentach skarb państwa może tracić ok. 20 milionów…
Wiara
Czytania liturgiczne 20-27 czerwca 2010
12. NIEDZIELA ZWYKŁA: Za 12, 10-11; Ps 63; Ga 3, 26-29; Łk 9, 18-24;
Chukat
Paweł Śpiewak
Księga Liczb 19, 1?22, 1
Przesłanie z Nazaretu
Abp Józef Życiński
[Jezus] w dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano mu księgę proroka Izajasza, (...) gdzie było napisane: Duch Pański…
Pośredników nie trzeba
Michał Rychert
Brak powszechnej świadomości kapłańskiej jest przejawem głębokiego kryzysu Kościoła i poważną przeszkodą w dostrzeżeniu istoty kapłaństwa służebnego. Ale o…
Kijem, ale z miłością
Maciej Müller
,
KAI
W ostatnim dniu Roku Kapłańskiego Benedykt XVI poprosił o przebaczenie ofiary przestępstw pedofilskich księży i obiecał uczynić wszystko, aby nadużycia się nie…
Nowa sfera wolności
Joanna Bątkiewicz-Brożek
"Trzeba czasem odważyć się pójść w tym kierunku, w którym dotąd nikt jeszcze nie poszedł" - tym zdaniem Jana Pawła II twórcy kolejnego…
Osoba lekko zagadkowa
Artur Sporniak
"Nosił okulary, a na ramionach rodzaj długiej czarnej peleryny. Dla mnie był osobą lekko zagadkową, trochę zamkniętą i tajemniczą, ważącą słowa" -…
7 - 14 czerwca 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Z siłą wodospadu
Anna Łabuszewska
Odkąd prezydentem Ukrainy został Wiktor Janukowycz, Rosja rozpoczęła wielką ofensywę. Rosyjscy politycy realizują dawno przygotowany plan "odzyskiwania…
W sidłach Gazy
Aleksander Kaczorowski
Izrael nigdy nie był tak osamotniony jak dziś. Ma nowego śmiertelnego wroga: Turcję, a poza Stanami Zjednoczonymi trudno już znaleźć kogokolwiek, kto broniłby…
Krajobraz po burzy
Patrycja Bukalska
Podobnie jak wcześniej na Węgrzech i w Czechach, w kolejnym kraju Europy Środkowej - na Słowacji - wybory wywołały polityczne trzęsienie ziemi.
Historia
Dziewczynka w zielonym sweterku
Beata Dżon
Dziś mieszka w Nowym Jorku, w tym samym miejscu od 34 lat. Zanim trafiła do Stanów, mieszkała w Izraelu, a wcześniej w Polsce. Wszędzie towarzyszył jej…
Peron pamięci
Wojciech Bonowicz
Pociąg wjeżdżający na stację - obraz będący symbolem postępu, "wieku niewinności" - po II wojnie światowej stał się jednym z jej symboli.
Nauka
Telewizja zero-jedynkowa
Piotr Siergiej
Od 31 lipca 2013 r. jedynie posiadacze nowoczesnych telewizorów lub odpowiednich dekoderów będą mogli obejrzeć swój ulubiony program. Wówczas Polska przejdzie…
Kultura
Ład nierozpoznany
Henryk Woźniakowski
Współczesny człowiek staje wobec świata, który napiera na niego z niespotykaną dotąd siłą. Kultura nie stara się jednak łagodzić tego natarcia rzeczywistości.…
Doskonałe piekło
Jerzy Franczak
Chcieliśmy o tym piekielnym mordzie szybko zapomnieć, opisując go jako wybuch niekontrolowanej energii etnicznej. Jean Hatzfeld i Lukas Bärfuss w swych…
Duch, fizjologia i polityka
Lektor
Aldous Huxley: DIABŁY Z LOUDUN - czym jest ta książka? Powieścią? Dokumentalną relacją historyczną analizującą równocześnie idee i mentalność epoki, czyli…
Kuszenie przechodniów
Ewa Szczecińska (Polskie Radio)
Festiwal "La Folle Journée" ("Szalone Dni") odbywa się nie tylko w Nantes i nie tylko we Francji, lecz także w Hiszpanii, Japonii, Brazylii…
Groza paraboli
Marcin Kościelniak
Jan Klata punktuje w "Weselu hrabiego Orgaza" jeden z naczelnych wątków powieści Romana Jaworskiego: temat wiary i religijności.
W pogoni za codziennością
Piotr Kosiewski
W Berlinie rozpoczęło się - po raz szósty - Biennale Sztuki Współczesnej, jedna z najważniejszych imprez artystycznych w tej części Europy.
Sztuka negocjacji
Agnieszka Sabor
Atutem bytomskiej wystawy jest niejednoznaczność. To nie manifest, "katolicki coming out", lecz jedynie wprowadzenie nowej perspektywy, z której, jak…
Straszna Europa bez granic
Anita Piotrowska
Skandynawski film animowany wyprodukowany przez należącą do Larsa von Triera firmę Zentropa przemawia przede wszystkim siłą obrazu: ciemny, przymglony,…
7 - 14 czerwca 2010
Zmarli:
20 - 25 czerwca 2010
Dudamelomania
Felietony
Druga tura
Marian Stala
W "Gazecie Wyborczej" z 11 czerwca przeczytałem sugestywny artykuł Waldemara Kuczyńskiego "Wybierzmy prezydenta w pierwszej turze!".
Święta ręka
Wojciech Bonowicz
Bukareszt to miks, bałagan, składanka. Trochę Paryż, trochę Hawana. Okazałe pałace, śliczne małe kamieniczki, drobne cerkiewki, odrobina art déco, monumentalny…
Naprawdę tak było
Józefa Hennelowa
Kampania wyborcza przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi toczyła się w Polsce jesienią 1990 r., gdy rząd Tadeusza Mazowieckiego miał już za sobą…
Dodatki w numerze TP 25/2010
Zielona Brama
Krok po kroku po fundusze unijne
Jeżeli masz pomysł na podobny projekt wspierający inicjatywy społeczności lokalnych na terenach wiejskich, sprawdź możliwości, jakie daje Program Operacyjny…
Konno w siną dal
Jakub Sokołowski
Turystyka konna rozwija się w województwie świętokrzyskim. Stowarzyszenie RDEST i Zagroda Królów dzięki unijnej dotacji mają nadzieję zmobilizować sąsiadów do…